Test predyspozycji zawodowych – co daje i jak go zrobić?

0
(0)

O testach predyspozycji lub tzw. kompetencji zawodowych mówi się w ostatnich latach szczególnie dużo. Z jednej strony pozwalają one pracownikom i potencjalnym kandydatom na różne stanowiska poznać swoje mocne i słabe strony, a z drugiej wskazują pracodawcom czy dana osoba rzeczywiście może się idealnie nadawać na odpowiedzialne funkcje.

Czym jest modny test predyspozycji zawodowych?

Żeby zrozumieć sens i znaczenie tego, jak działa test predyspozycji zawodowych trzeba najpierw wiedzieć czym on jest. A wg definicji jest to po prostu rozbudowane badanie kompetencji, które poprzez szereg wyrafinowanych pytań umożliwia ocenienie i wydobycie z przekazanych odpowiedzi wiele ważnych informacji. Wśród nich będą takie, które podświadomie sprawdzą czy np. kandydat do pracy jest wystarczająco cierpliwy, jak radzi sobie ze stresem, jak reaguje w niespodziewanych sytuacjach, czy daje się zapędzić w kozi róg, albo można nim łatwo manipulować itd.

Test pozwala też sprawdzić, które z predyspozycji cennych dla przyszłego pracodawcy są dla danej osoby naturalne, a które mogą być kwestią wyuczenia czy doświadczenia. Jedne i drugie są ważne, dlatego wiedza o takich rzeczach przed zatrudnieniem kogoś na wysokie czy bardzo specjalistyczne stanowisko, jest istotna.

Gdzie można wykonać taki test?

  • Internetowe, bezpłatne testy predyspozycji (można ich znaleźć naprawdę wiele i są różnej jakości i skomplikowania)
  • Płatne testy opracowywane przez specjalistów danej dziedziny (np. pod kątem predyspozycji kierowniczych, logistycznych, śledczych, dziennikarskich, brygadierskich itd.)
  • Testy zawodowe tworzone na zamówienie pracodawców (mocno specjalistyczne, ukierunkowujące na potrzeby firmy – w sieci nie znajdzie się ich w wersji otwartej, ale podczas procesu rekrutacyjnego możemy zostać poproszeni o ich wypełnienie).

Jak wygląda test?

Najczęściej składa się z przynajmniej kilkudziesięciu pytań, zwykle minimum to trzydzieści, ale może ich być i bliżej setki. Wybierając test online należy tu zwrócić uwagę czy bada on kompetencje lub predyspozycje miękkie czy twarde. Czy jest ogólny dla wielu branż czy specjalistyczny dla jednej? Ważną wskazówką będzie też dowiedzenie się, kto dany test przygotował i opracowywał pytania.

Niestety, ale w internecie można trafić nie tylko na profesjonalne badania tego typu, ale i klasyczne lania wody, za które ktoś bierze od nas pieniądze (test za sms!), a pytania może przygotować sam, na kolanie. Tym bardziej, decydując się na test płatny, trzeba się nad tym dobrze zastanowić, żeby mieć pewność dobrego wyboru a nie niesmak bycia naciągniętym.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł