Popularne ćwiczenia określane mianem abs brzucha to zestaw treningowy wybitnie wzmacniający wszystkie powłoki brzuszne, wspomagający spalanie nadmiarowej tkanki tłuszczowej i wpływający wprost na budowę tzw. kaloryferka. Wykonanie takiego zestawu ćwiczeń jednorazowo, nie daje oczywiście nic – tu kluczem do osiągnięcia sukcesu jest systematyka, która przyniesie spektakularne efekty!
Abs brzucha krok po kroku
Największym atutem tego treningu jest poza wypracowaniem sobie płaskiego brzucha, krótki czas całego ćwiczenia. Standardowy i najbardziej popularny abs brzucha to jedynie sześć do dziesięciu intensywnych minut treningu, którego efektywność nie bez powodu przyrównuje się do szóstki Weidera. Całość dzielimy na dwie części, z których pierwsza przeznaczona jest dla początkujących, a po niej następuje część dla zaawansowanych. Osoby, które nie trenują na co dzień powinny w tym przypadku zacząć jedynie od fazy pierwszej i dopiero po kilku dniach, kiedy mięśnie przyzwyczają się do nowej aktywności, dołożyć fazę drugą.
Ćwiczenia:
- Tradycyjne brzuszki – na plecach, z ugiętymi kolanami, dłonie za głową. Od podłoża podnosimy jedynie górną część pleców, pozostając w tej pozycji przez około sześć sekund, opuszczamy i powtarzamy. Cykl powtórzeniowy powinien zostać wykonany około dwadzieścia razy.
- Rowerek – również na plecach, z kolanami ugiętymi do kąta 90 stopni. Całość pedałowania tak, jak na klasycznym rowerze powtarzamy przez minutę.
- Przyciąganie kolan w kierunki klatki piersiowej – tu należy pamiętać o trzymaniu rąk wyprostowanych wzdłuż ciała.
- Kolana przyciągamy do piersi, powtarzając całość do dziesięciu razy.
- Wypychanie nóg w pozycji leżenia – ważnym punktem ćwiczenia jest trzymanie pięści pod pośladkami i napinanie mięśni brzucha w momencie każdego wypchnięcia nóg.
- Brzuszki ze skrętami tułowia – jak tradycyjne, ale przy podnoszeniu górnej części tułowia, wykonujemy skręt, dziesięć razy kolejno w prawo, a później dziesięć razy w lewo.
- Unoszenie zgiętych kolan w pozycji zwisu – to jedyne ćwiczenie z serii abs, które wymaga zastosowania dodatkowego sprzętu w postaci prostego drążka. Trzymamy go na szerokości barków, unosząc później zgięte kolana w kierunku klatki piersiowej. Powtarzamy, jak większość ćwiczeń – dziesięć razy.
Schemat kolejności: najpierw ćwiczenia na dolne proste mięśnie brzucha, później na boczne i na koniec na górne proste.
Na koniec pamiętajmy, że w tym ćwiczeniu ważna jest kolejność wykonywanych zadań, ponieważ są one opracowane tak, by miarowo wzmacniać mięśnie brzucha i angażować je do pracy. Poszczególnych etapów nie pomijamy, zawsze wykonując je od jednego ćwiczenia do drugiego.