Wazektomia- co to za zabieg?

0
(0)

Wazektomia- co to znaczy? Dokładnie jest to podwiązanie nasieniowodów. Zabieg ten jest więc skierowany do mężczyzn. Ma na celu uzyskanie okresowej niepłodności, więc jest formą antykoncepcji. 

Na czym polega zabieg wazektomi?

Wazektomia- co to dokładnie oznacza i jak wygląda zabieg? Nie jest on wyjątkowo inwazyjny, co można zaliczyć do największych zalet. Dochodzi do niewielkiego nacięcia naskórka, choć istnieją już metody omijające ten etap. Następnie na nasieniowody są zakładane dwie podwiązki a chirurg dokonuje między nimi przecięcia. Dzięki temu usuwamy drożność a tym samym drogę przedostawania się plemników. Wszystko odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które jest dużo korzystniejsze dla zdrowia niż znieczulenie ogólne. Całość trwa około 30 minut. 

Wazektomia- co to za rodzaj antykoncepcji?

Wazektomia jest antykoncepcją nieodwracalną. Poleca się ją zwłaszcza mężczyznom, którzy z jakichś powodów nie mogą mieć dzieci. To dobra decyzja, jeśli wiemy, że nasze dziecko urodziłoby się obciążone genetycznie. Oczywiście jest to bardzo pewna metoda antykoncepcji dla tych, którzy zadecydowali o bezdzietności. Musi to być jednak dobrze przemyślana decyzja. Wprawdzie istnieją sposoby na odwrócenie tego zabiegu, ale jest to bardzo skomplikowany zabieg, którego wielu lekarzy się nie podejmie. Nie ma też gwarancji, że się uda. 

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Wazektomia nie jest zbyt inwazyjnym zabiegiem jak już wspomnieliśmy, dlatego rekonwalescencja nie jest wyjątkowo trudna. Coraz częściej nie wymaga się już nawet zakładania szwów, co przyspiesza proces gojenia. Mężczyzna może odczuwać niewielki ból przez pierwsze dni. Wystarczą tu jednak zwykłe leki przeciwbólowe dostępne w aptece. Wiadomo jednak, że wszystko zależy od organizmu. Nie powinniśmy jednak spodziewać się wyłączenia z życia i leżenia  łóżku jak po operacji. Bardzo ważną rzeczą jest za to okres oczyszczania się organizmu z plemników. Mężczyzna nie staje się bezpłodny w dniu zabiegu. Organizm potrzebuje około 2-3 miesięcy, aby stać się bezpłodnym. Po 8 tygodniach wykonuje się test na obecność plemników. W razie wątpliwości należy go powtórzyć i do uzyskania absolutnej pewności i zielonego światła od lekarza stosować inny rodzaj antykoncepcji. 

Jak wygląda wazektomia w Polsce od strony praktycznej?

Jest to niestety wciąż kwestia sporna. Teoretycznie prawo polskie zabrania pozbawiania kogoś płodności bez poważnych wskazań medycznych. Wielu lekarzy jednak jest w stanie podjąć się tego zabiegu i wybronić w oczach prawa odpowiednio podpisanym przez pacjenta dokumentem. Zawarte w nim muszą być informacje o samym zabiegu jak i jego skutkach oraz możliwych powikłaniach. Cena zabiegu, oczywiście w prywatnej placówce, ponieważ nie refunduje go NFZ to około 2000 zł. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł