Wciągarka budowlana – idealne rozwiązanie w pionowym transporcie materiałów
Trzeba dostarczyć cegły, narzędzia, wiadra z zaprawą albo inne, ciężkie ładunki na szczyt rusztowania lub dno wykopu? Do takich zadań najlepiej używać wciągarek budowlanych wysokiej jakości. Zobacz, na które elementy specyfikacji zwrócić szczególną uwagę!
- We wciągarkach budowlanych stosuje się przede wszystkim mechanizmy łańcuchowe i linowe, napędzane elektrycznie lub (rzadziej) ręcznie.
- Łatwy montaż na placu budowy stanowi istotną cechę, jakiej wymagają specjaliści.
- Gwarancja producenta na urządzenia tego rodzaju najczęściej wynosi 12 miesięcy.
Wciągarki nie należy mylić z wciągnikiem czy wyciągarką budowlaną – pierwsze istotnie różnią się budową, a drugie zastosowaniem. Wciągniki charakteryzują się zamkniętą obudową z mechanizmem nośnym i sztywnym, pozbawionym możliwości przesuwania na boki zakresem pracy. Ponadto wciągarka budowlana pozwala na mocowanie dłuższych, mocniejszych lin czy łańcuchów. To przekłada się na lepszy udźwig czy wysokość podnoszenia. Z kolei zadaniem wyciągarek jest transport ładunków w płaszczyźnie poziomej, a nie pionowej.
Ważne parametry wciągarek budowlanych. Prędkość wciągania, moc silnika, udźwig i inne
Efektywność w dużej mierze zależy od maksymalnej długości liny. Maksymalna wysokość wciągania określonych ciężarów determinuje możliwość użycia maszyny na danej budowie, a szybkość wpłynie na tempo prac. Te elementy specyfikacji wciągarki zależą od mocy jednostki napędowej, która wpływa również na poziom zużycia energii. Duże znaczenie mają także:
- DOR – dopuszczalne obciążenie robocze (różne przy odmiennych warunkach czy ładunkach);
- trwałość i wytrzymałość materiałów, z których wykonano poszczególne elementy;
- minimalna siła zrywająca;
- współczynnik bezpieczeństwa SF;
- średnica i długość liny/łańcucha.
Każdy model posiada własną charakterystykę pracy i warunki użytkowania. Producenci określają m.in. przeznaczenie, wymagany sposób mocowania, zasilania czy cykl pracy wciągarki budowlanej. Przykładowo są maszyny służące wyłącznie do montażu rusztowań. Niektóre urządzenia z układem jezdnym mogą poruszać się po dźwigarach konkretnej długości. Wciągarki elektryczne potrzebują prądu o odpowiedniej fazie i napięciu. Ważne są też sprawne zabezpieczenia, np. automatyczne hamulce czy sterowanie blokujące przypadkowe uruchomienie.
Wyposażenie dodatkowe wciągarki elektrycznej. W skład zestawu wchodzą istotne akcesoria
Haki z obciążnikami oraz kasety sterujące stanowią standardowy osprzęt większości produktów. Urządzenia elektryczne potrzebują pilotów sterujących, stosownego okablowania i wtyczek. Zblocza, stopery, statywy i trójnogi, ramiona montażowe i uchwyty UDT – niezbędne do założenia całości na żuraw, dźwig, rusztowanie lub inną konstrukcję – bywają sprzedawane osobno. W komplecie nie może zabraknąć dokumentacji:
- instrukcji obsługi;
- certyfikatów;
- karty gwarancyjnej.
Warto dokładnie zapoznać się z zawartością przed złożeniem zamówienia w sklepie. Najniższa cena samej wciągarki budowlanej wcale nie musi być równoznaczna z najkorzystniejszą ofertą za dany model, właśnie z uwagi na dołączany osprzęt.