Czym jest street workout? Zalety ćwiczeń i postawy

0
(0)

Ćwiczenia na świeżym powietrzu bez nudy i z całą masą ciekawych możliwości? Czemu nie?! Street workout to właśnie specjalna forma ćwiczeń łącząca w sobie ruch poza domem oraz elementy parkouru i gimnastyki. Co ważne: nie trzeba mieć świetnej kondycji, żeby zacząć, a sprzęt potrzebny do takiego treningu znajdziemy nie tylko na profesjonalnych placach, ale i w popularnych w Polsce siłowniach na świeżym powietrzu.

Street workout – początki, postawa i ćwiczenia

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze street workoutem muszą wiedzieć, że do jego poprawnego wykonywania nie potrzebują w zasadzie niczego. Wystarczy wybrać się do parku, wyjść przed dom czy stanąć przy ławeczce – użycie drążków nie jest konieczne na starcie i w zupełności można sobie bez nich poradzić.

Najważniejsze elementy tej „ulicznej sztuki treningowej” to dobrze znane wszystkim pompki, podciągnięcia, zwisy i stanie na rękach. Oczywiście, do każdego ćwiczenia można wprowadzać różnorodne wariacje, sprawiając, że cała zabawa będzie nie tylko ciekawsza i bardziej atrakcyjna, ale i treningowo o wiele bardziej skuteczna.

Postawy (tzw. rutyna ćwiczeniowa)

  • Ćwiczenia izometryczne – wykonywane w pozycji statycznej, bez konieczności biegania, kucania czy skakania
  • Lekkoatletyczne na różnych poziomach wysiłku – rozwiną formę, poprawią kondycję, świetnie sprawdzą się przy rehabilitacji
  • Gimnastyczne – określane też modnym mianem ćwiczeń kalistenicznych. To grupa wyjątkowo prostych zestawów treningowych wykonywanych z wykorzystaniem własnej masy ciała, bez dodatkowych obciążeń.

Propozycje ćwiczeń dla początkujących:

  • Burpee – ćwiczenie z cyklu „padnij i powstań”, doskonale wzmacnia układ oddechowy i poprawia krążenie.
  • Plank czyli tzw. deska – rozwija stabilność i siłę organizmy, wzmacnia mięśnie pleców i ramion
  • Lounge – energiczne wykroki, poprawiają mobilność i wpływają na siłę
  • Push-up czyli pompki – dobre działanie na triceps, ramiona i klatkę piersiową

Zaawansowani street workoutowcy wzbogacają w/w ćwiczenia o dodatkowe kombinacje, zwiększają tym samym trudność. Dla nich zaleca się spróbowanie treningu z pozycjami L-Sit, Pull-up czy Pistol squat.

Zalety to m.in swoisty, całkowity trening lub praktyczny dodatek do innych aktywności. Z racji wykonywania na świeżym powietrzu, dobrze wpływa na układ oddechowy, dotlenia mózg i mięśnie, rozwija umiejętności motoryczne i koordynację. Poza tym wybitnie poprawia samopoczucie, jest swojego rodzaju zastrzykiem pozytywnej adrenaliny, a przy tym nie pomija wzmacniania mięśni, budowania siły i poprawiania wyglądu sylwetki.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł