Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio – czterolistna koniczyna

0
(0)

Kiedy Alfa Romeo współpracuje z Ferrari

Niewiele samochodów może pochwalić się z tak ścisłą współpracą z legendarną marką Ferrari, jak Maserati, Lancia czy Alfa Romeo. Właśnie ta ostatnia zaprezentowała kilka lat temu prawdziwego potwora. Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio jest samochodem żywcem wyciągniętym z lat 90, kiedy to producenci rywalizowali o miano posiadania najszybszego sedana na świecie. Giulia Quadrifoglio (wł.: czterolistna koniczyna) wyposażona jest w silnik V6 Biturbo, o mocy 510 koni mechanicznych, opracowany właśnie przez inżynierów Ferrari. Wywodzi się on w prostej linii z silnika V8 F154 z Ferrari Californii. Przy masie około półtora tony, Giulia jest prawdziwym potworem – do osiągnięcia pierwszej setki na liczniku wystarczy tylko 3,9 s.  

Cechy charakterystyczne Giulii Quadrifoglio

Giulia w wersji Quadrifoglio konkuruje z Mercedesem C63 AMG, BMW M3 czy Audi RS4. Z tego względu w Alfie Romeo poczynione zostały specjalnie środki, aby jak najdobitniej udowodnić, że włoskie sedany też potrafią być szybkie. Szczególny nacisk położony został na niską masę (około 1500 kg) oraz jej idealny rozkład. Według producenta wynosi on równe 50/50. Warto wspomnieć także o spojlerze Aero A, wysuwający się w odpowiednim momencie, aby poprawić docisk. Aktywna aerodynamika pozwala na dokładniejszą kontrolę przy największych prędkościach. Auto roi się od charakterystycznych tylko dla tej edycji dodatków: emblematy, listwy, nakładki na progi – wszystkie one dbają o to, by nie dało się pomylić wersji Quadrifoglio ze zwykłą Giulią.  

Co pozostało ze zwykłej Giulii?

Choć Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio jest niezwykle rzadka i piekielnie szybka, nie można zapominać, że bazuje ona na zwykłej Giulii. Oznacza to, że wciąż ma się doczynienia z charakterystycznym, włoskim designem, garściami czerpiącym z lat 90 i 2000. Giulia jest klasycznym sedanem, bez próby oszukania kogokolwiek, że jest inaczej. Klienci tę szczerość pokochali, czego wyrazem jest świetna sprzedaż na świecie i w Europie, także w Polsce. 

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio – kultowe już momencie premiery

Włoscy producenci samochodów wiedzą, jak wzbudzać emocje. Giulia w wersji Quadrifoglio podąża szlakiem Lancii Thema 8.32, stylowego sedana z silnikiem Ferrari. Podwójnie doładowane V6 o mocy 510 koni mechanicznych sprawia, że w Giulii można zakochać się od pierwszego muśnięcia gazu. Klasyczny, stonowany wygląd nie wzbudza na ulicy szoku, przez co można poruszać się nią na co dzień. Takich aut z biegiem lat będzie coraz mniej!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł