Jak szybki może być internet 5G w praktyce?

0
(0)

5G to najnowszy standard szerokopasmowego internetu mobilnego. Zapewnia znacznie większe prędkości pobierania i wysyłania w porównaniu do poprzedniej technologii 4G. Jego parametry już dziś są zbliżone do stacjonarnego łącza światłowodowego. Sprawdź, jakie rzeczywiste prędkości może zapewnić internet mobilny 5G.

Internet 5G – prędkość pobierania i wysyłania

Internet mobilny 5G zapewnia prędkość pobierania nawet do 600 Mb/s, a wysyłania do 100Mb/s. W przyszłości maksymalna wartość downloadu ma wzrosnąć nawet do 20 Gb/s, a uploadu do 10 Gb/s.

Rzeczywiste parametry mogą być jednak niższe, ponieważ mają na nie wpływ różne czynniki, w tym:

 • parametry i konfiguracja routera,
 • używany system operacyjny,
 • ukształtowanie terenu,
 • parametry komputera lub innego urządzenia do odbioru internetu,
 • zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem,
 • pobieranie plików i inne procesy, które wykorzystują zasoby sieci,
 • aktualizacje przeprowadzane w tle.

W praktyce średnia prędkość pobierania w przypadku internetu 5G wynosi przeszło 100 Mb/s, co jest wartością kilkukrotnie wyższą w porównaniu do standardu 4G. W niektórych lokalizacjach download może wynosić nawet kilkaset megabitów na sekundę.

Na szybkość internetu wpływają także opóźnienia w transmisji internetowej (PING). Wynoszą poniżej 10 ms, a docelowo PING ma spaść do poziomu 1–4 ms. Internet 5G cechuje się znacznie większą stabilnością niż poprzednie technologie sieci mobilnej, ponieważ wykorzystuje dodatkowe, niezajęte pasma częstotliwości radiowej. Dzięki temu prędkość internetu nie spada z powodu zakłóceń powodowanych przez inne urządzenia w pobliżu.

Do czego można wykorzystać szybkość internetu 5G?

Internet 5G świetnie sprawdza się zwłaszcza do:

 • cloud gamingu – usługi strumieniowania gier wideo w czasie rzeczywistym – z wykorzystaniem serwerów usługodawcy,
 • oglądania filmów w wysokiej jakości – już dziś internet mobilny 5G obsługuje technologię 4K, a w przyszłości będzie odpowiedni do oglądania filmów w jakości 8K,
 • zdalnej nauki i pracy – standard 5G zapewnia płynną obsługę wideokonferencji,
 • szybkiego pobierania dużych plików – nawet o wielkości wielu gigabajtów,
 • streamowania – gier wideo i innych materiałów w czasie rzeczywistym,
 • obsługi urządzeń w technologii internetu rzeczy (IoT) – np. systemów alarmowych, lodówek, monitoringu, wentylacji czy ogrzewania.

Szybki internet 5G od Netii – jakie pakiety możesz wybrać?

Netia to jeden z pierwszych ogólnopolskich operatorów, którzy wprowadzili do swojej oferty internet 5G. Łącze wykorzystuje nową pojemność sieci (w paśmie 2600 TDD), przeznaczoną wyłącznie dla standardu piątej generacji. Dzięki temu możesz korzystać z szybkiego i stabilnego połączenia z siecią.

Internet mobilny 5G od Netii jest dostępny w ramach umowy zawieranej na okres 24 miesięcy lub bez zobowiązań. Możesz wybrać abonament w ofercie z routerem lub bez takiego urządzenia. Pakiety różnią się limitem transferu danych – od 100 GB do 1000 GB. Dodatkowo możesz skorzystać z Bezpiecznego Internetu – który chroni komputer i urządzenia mobilne przed wirusami oraz innymi zagrożeniami w sieci. Bezpieczny Internet otrzymał wyróżnienie w niezależnym teście Fundacji AVLab dla Cyberbezpieczeństwa w zakresie ochrony bankowości internetowej!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł