Moda od zawsze była czymś więcej niż tylko trendami w ubiorze. Wielu z nas wydaje się, że nabrała znaczenia dopiero w czasach współczesnych i dawniej zwracano uwagę jedynie na wygodę i użytkowość ubrań. Nic bardziej mylnego. Sposób ubioru miał większy wpływ na społeczeństwo, niż nam się wydaje. Moda jest narzędziem o wielkich możliwościach. Sposób ubierania od wieków jest też odbiciem sytuacji na świecie, wyrażeniem emocji, poglądów, poczucia własnego ,,ja”. Bardzo mało mówi się o modzie choćby w obozach koncentracyjnych, choć jest to zrozumiałe, bo używanie określenia ,,moda” w przypadku miejsca zagłady milionów ludzi brzmi jak bluźnierstwo. Jeśli przyjrzymy się jednak temu dokładniej to okazuje się, że nie ma lepszego przykładu mody jako narzędzia. Więźniowie nie bez powodu pozbawiani byli własnych ubrań i dostawali pasiaki. Wraz z odzieniem człowiek zostawał obdarty z godności, indywidualności, tracił wręcz poczucie człowieczeństwa. Mało kto przypuszcza, jak bardzo ludzie w obozach koncentracyjnych pragnęli odmiennych części garderoby i jak mocno przywiązywali do tego uwagę mimo swojej sytuacji. Mniej mówi się o modzie wśród mężczyzn, więc to im poświęcimy ten artykuł i omówimy nieco lżejsze już czasy dwudziestolecia międzywojennego. Jeśli więc takie tematy jak lata 20, moda męska i tym podobne cię interesują, to dobrze trafiłeś.
Coś więcej niż ubranie.
Lata 20, moda męska rozkwita. Hasło przewodnie to wolność. Mówimy o okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to wielu ludzi odzyskało jakąkolwiek autonomię. Bardzo szybko zaczęło to odzwierciedlać się w stroju. To, co znacznie różniło się w ubiorze mężczyzn po wojnie to formalność. Stylizacje zaczęły emanować swoistym luzem, jakby wraz z właścicielem chciały wykrzykiwać hasła o wolności i swobodzie. Inspirowano się modą zza granicy. Ułatwiał to fakt, że zdecydowanie zwiększyła się ilość materiałów dostępnych do kupienia i ich jakość, co pozwalało na eksperymenty i wariacje odzieżowe jak nigdy dotąd.
Moda, która inspiruje do dziś.
Lata 20 były tak znamiennym okresem, jeśli chodzi o zmiany w modzie męskiej, że do dziś są inspiracją projektantów. To, co od razu kojarzy nam się jako symbol dwudziestolecia międzywojennego to charakterystyczne kaszkiety. Był to rodzaj nakrycia głowy o nieco innym kształcie niż tradycyjny kapelusz. Z tego okresu przywędrowała też moda na szelki do spodni, skórzane rękawiczki czy długie płaszcze. Strój męski z lat 20 charakteryzował się zdecydowanie elegancją, dlatego nawiązania do tej mody odnajdziemy dziś szczególnie na dużych uroczystościach.