Mięsień trójgłowy ramienia – budowa i funkcje

0
(0)

Triceps brachii, czyli mięsień trójgłowy ramienia jest tym, którego zadaniem w organizmie jest prostowanie stawu łokciowego. Wraz z mięśniem łokciowym jest głównym jest niezwykle ważnym prostownikiem całego stawu, a jego odpowiednie wytrenowanie daje nie tylko funkcjonalne, ale i wizualne efekty! Co warto o nim wiedzieć i gdzie się znajduje?

Mięsień trójgłowy ramienia od A do Z

Mięsień ten należy do grupy mięśni ramienia i znajduje się na całej tylnej jego powierzchni. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech głów: przyśrodkowej, bocznej i długiej. Pierwsza z nich leży wprost na kości ramiennej, tworząc warstwę głęboką mięśnia, druga i trzecia natomiast, leżą powierzchownie na pierwszej.

  • Głowa przyśrodkowa – zaczyna się na tylnej kości ramiennej i biegnie od bruzdy nerwu promieniowego, do dołu.
  • Głowa boczna – zaczyna się na wierzchu tylnej kości ramiennej, nieco powyżej bruzdy nerwu promieniowego. Jej włókna biegną ku dołowi w sposób równoległy.
  • Głowa długa – zaczyna się od niewielkiego, płaskiego ścięgna zlokalizowanego na tzw. guzku podpanewkowym łopatki. Przesuwa się dalej przez mięsień obły mniejszy i większy, kierując się ku dołowi.

Ciekawostka: wszystkie trzy głowy mięśnia mogą pracować wspólnie, ale też największa, długa głowa ma umiejętność samodzielnego kurczenia się, ponieważ biegnie nad dwoma stawami. Jej bezpośrednie działanie na staw ramienny jest nierzadko nawet do dwóch razy mocniejsze niż to, w jaki sposób działa na staw łokciowy. Boczna i przyśrodkowa są całkowicie jednostawowe. Otoczenie końcowe trójgłowego mięśnia ramienia to przestrzeń, w której znajdują się bardzo ważne kaletki.

Funkcje mięśnia to wspomniane wcześniej prostowanie stawu łokciowego. Głowa długa wymusza tu niejako ruch dwóch stawów: ramiennego i łokciowego, z odpowiednimi siłami wywołującymi skurcz i w jego efekcie – ruch. Dodatkowo, głowy boczna i przyśrodkowa mięśnia są ściśle odpowiedzialne za ruch wyprostny stawu łokciowego.

Unaczynienie mięśnia stanowią trzy grupy tętnic: tętnica okalająca ramię tylna, tętnica głęboka ramienia oraz poboczne tętnice łokciowe. Unerwieniem natomiast jest tu nerw promieniowy.

Trójgłowy ramienia jest jednym z najlepiej widocznych przez skórę mięśni, co sprawia, że jest też najchętniej trenowany. Jego odpowiednie wyrzeźbienie daje ramionom wyjątkowo ładny wygląd! Najlepsze treningowe efekty tej partii ciała osiąga się podczas wykonywania ćwiczeń z oporem. Może to być obciążenie w postaci hantli, gum czy taśmy, dopasowane do własnych możliwości. Przykładami skutecznych ćwiczeń są: wyciskanie francuskie, prostowanie ramienia do tyłu w opadzie tułowia i pompki tricepsowe.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł