Na czym polegają trx ćwiczenia? Przykłady i wykonanie

0
(0)

O ćwiczeniach TRX świat usłyszał dzięki byłemu komandosowi jednostki specjalnej, Randy’emu Hetrickowi. To właśnie on stworzył koncepcję metody treningowej dla żołnierzy, którzy stacjonowali w bazach wojskowych na całym świecie i nie zawsze mieli w nich dostęp do takiego sprzętu ćwiczebnego, jak w ojczyźnie. Hetrick opracował więc ćwiczenia polegające na wykonywaniu ich w podwieszeniu, do czego można było bez problemu wykorzystać pasy nośne do karabinów. Od tego spektakularnego pomysłu rozpoczęła się moda na trx na całym świecie.

Trx ćwiczenia, czyli trening funkcjonalny w podwieszeniu

Dziś, do wykonywania zestawów ćwiczebnych trx nie wykorzystuje się już pasów do karabinów, a specjalne pasy do ćwiczeń i taśmy, które dzięki swej lekkości, wytrzymałości i niskiej cenie, doskonale sprawdzą się w każdych warunkach treningowych.

Trx ćwiczenia – przykłady

 • Squat – przysiad z naciągiem taśmy lub pasa
 • Single leg front squat – to samo co wyżej, tylko na jednej nodze
 • Single leg back squat – przysiad / przykucanie z jedną nogą w uchwycie pasa, od tyłu
 • Deltoid fly – rozciąganie pasa obie rękoma na boki, równolegle do podłoża
 • Back row – opad tułowiem do tyłu i „hamowanie” naciąganiem lin
 • Chest press – opad klatką piersiową do przodu i „hamowanie” naciąganiem lin
 • Rotacja jednym ramieniem – naprzemiennie, jedna ręką trzyma pas, druga odgina się wraz z ruchem tułowia w kierunku ziemi
 • Hamstring curl – pozycja leżąca i wypychanie bioder ku górze, ze stopami zablokowanymi w pasie
 • Suspended side plank – podpór bokiem na przedramieniu i odchylanie drugiego ramienia ku górze
 • Suspended plan on hands – tradycyjna „deska/plank” ale stopy włożone w podwieszeniu w taśmę. Bardzo aktywna pozycja i zarazem wyjściowa do wielu innych kombinacji ćwiczebnych opartych na takim ułożeniu ciała
 • Crunch on hands – zgięcie grzbietowe z rękoma na podłożu.

Gdzie ćwiczyć? Wszędzie, gdzie możliwe jest zamocowanie pasów do stabilnego punktu. W siłowni – do sufitu lub drabinek, w domu – montaż do futryny drzwi, na świeżym powietrzu – przymocowanie pasów do trzepaka lub gałęzi drzewa. Profesjonalne pasy mają to do siebie, że wystarczy mocny punkt nad głową i można go bez problemu wykorzystać.

Efekty ćwiczeń to przede wszystkim rozwinięcie i wzmocnienia wielu grup mięśniowych, co pozwala zachować świetną kondycję i wyrobić zgrabną sylwetkę. Wzrost siły mięśniowej, odporności, poprawa pracy układu krążenia, obniżenie poziomu stresu, wzrost gęstości kości (to sprawia, że trx wykorzystuje się tez w profilaktyce osteoporozy), redukcja zbędnych kilogramów.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł