Czym jest wyciskanie francuskie?

2
(1)

Wykonując regularne treningi stale szukamy urozmaiceń, które pozytywnie wpłyną na nasze mięśnie. Mimo chęci trenowania całego ciała zazwyczaj skupiamy się na konkretnej grupie mięśni i dążymy do jej skutecznej rozbudowy. Trenowanie górnych partii ciała niesie za sobą mnóstwo korzyści – nasza sylwetka nabiera nowego wyglądu, czujemy się silniejsi, a także poprawiamy swoją wytrzymałość. Mięśniem, który zasługuje na szczególną uwagę, jest triceps. To właśnie dzięki niemu uzyskujemy pożądany, stożkowaty kształt ciała i sprawiamy wrażenie wysportowanych. Jednym z fundamentalnych ćwiczeń dla tricepsu jest wyciskanie francuskie. Czemu warto je wykonywać? Przekonajmy się! 

Co nam daje wyciskanie francuskie? 

Ta prosta aktywność fizyczna często zwana jest ćwiczeniem izolowanym. Dlaczego? Ponieważ wpływa bezpośrednio na ten mięsień, na którym nam najbardziej zależy, czyli trójgłowy mięsień ramienia. Wyciskanie francuskie możemy z powodzeniem przeprowadzić pod koniec treningu, aby móc podnieść poziom stresu metabolicznego. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać ciężar do swoich możliwości i nie wykonywać zbyt wielu powtórzeń – wystarczy 8 do 12 razy.  Jeśli zdecydujemy się wykonywać wyciskanie francuskie na początku treningu to przyjmijmy dolną granicę powtórzeń – w ten sposób przygotujemy mięśnie do dalszych ćwiczeń i nie przysporzymy sobie kontuzji. 

Decydując się na wykonywanie wyciskania francuskiego sztagą łamaną musimy zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję, która zdecydowanie ułatwi nam ćwiczenie. Badania dowodzą, że ta aktywność fizyczna może być z powodzeniem wykonywana zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej, jednak wiele osób decyduje się jedynie na pierwszą wersję.

Po ułożeniu się na ławeczce musimy zadbać o prawidłowe podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W tym celu możemy ułożyć stopy tuż za pośladkami na ławce – ułożenie ich na ziemi doprowadzi do wygięcia wyżej wymienionego odcinka. W dalszej części ćwiczenia umieszczamy sztangę nad głową i ostrożnie przenosimy ciężar ciała poza barki. W ten sposób doprowadzamy do wydłużenia drugiej głowy mięśnia i lepiej wpływamy na jego rozwój. Podczas tej aktywności fizycznej ważna jest dokładność i brak pośpiechu. Nasze powtórzenia powinny trwać około 4 sekund i skupiać się szczególnie na momentach kiedy czujemy, że triceps pracuje.

Wyciskanie francuskie może okazać się bardzo przydatnym ćwiczeniem treningowym, jeśli jeszcze go nie próbowałeś to koniecznie wprowadź ten element do swojego planu treningowego. Być może dzięki niemu szybciej osiągniesz swój cel i rozbudujesz ramiona w dogodny sposób. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 2 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł