Jak zorganizować swoje narzędzia warsztatowe? Sprawdzone metody na przechowywanie i przewożenie sprzętu

0
(0)

Narzędzia leżące bezładnie w warsztacie to nie tylko problem estetyczny, ale także praktyczny. Z jednej strony może to powodować ich zgubienie, co przedłuża czas pracy i zwiększa ryzyko wypadków. Z drugiej strony produkty nieprawidłowo przechowywane są bardziej narażone na uszkodzenia. A stąd już krótka droga do obniżenia ich wydajność i skrócenia żywotności. W jaki zatem sposób zorganizować swój warsztat?

Cztery kroki do  efektywnej organizacji narzędzi warsztatowych

Markowe narzędzia warsztatowe wymagają odpowiedniego ich przechowania. Dotyczy to zarówno prac wykonywanych na miejscu, jak i mobilnie. Zagubienia, wpadanie w niepowołane ręce (np. dzieci) czy uszkodzenia wywołane chaosem organizacyjnym, to dodatkowe koszty dla firmy.

Profesjonaliści powinni mieć opracowany system, w którym każdy sprzęt ma swoje bezpieczne miejsce. Jak to zrobić?

  • Zastanów się, czego potrzebujesz – czy interesują Cię stacjonarne szafy, czy może lepszym rozwiązaniem będą wózki, które przesuniesz w dowolne miejsce pomieszczenia? Jakiej wielkości powinny być?
  • Wybierz odpowiedni organizer na narzędzia warsztatowe.
  • Przydziel każdemu narzędziu swoje miejsce. Opisz je w instrukcjach, tak aby każdy pracownik wiedział, gdzie ma je odkładać.
  • Regularnie sprzątaj warsztat.

Wózek narzędziowy 7-szufladowy z systemem blokady szuflad

Sprawdzone metody na przechowanie narzędzi warsztatowych

Utrzymanie porządku na stanowisku pracy wcale nie musi być trudne. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci zorganizować swoje narzędzia warsztatowe:

  • Szafy i regały – to popularne, stacjonarne rozwiązanie, zapewniające ochronę przed kurzem i brudem.
  • Skrzynki narzędziowe – to optymalny pomysł dla profesjonalistów, którzy chcą mieć swoje sprzęty zawsze pod ręką. Na rynku można znaleźć skrzynki o różnych rozmiarach i pojemnościach.
  • Organizery naścienne – to dobry sposób na wykorzystanie wolnej przestrzeni na ścianach warsztatu. Możesz w nich przechowywać narzędzia, które nie są używane zbyt często.
  • Pudełka i pojemniki – toproste i niepozbawione wad rozwiązanie do trzymania drobnych narzędzi i akcesoriów.
  • Wózki narzędziowe – to niezwykle praktyczne i wszechstronne rozwiązanie, które wnosi wiele zalet do organizacji i efektywności pracy w warsztacie. Cechuje je duża uniwersalność, mobilność oraz trwałość.

Wysokiej jakości wózki do narzędzi warsztatowych znajdziesz na Jonnesway.

W czym przewozić narzędzia warsztatowe?

Mobilność jest jedną z ważniejszych cech współczesnego mechanika, blacharza czy lakiernika. Choć większość zadań wykonują w swoim warsztacie, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy muszą udać się w podróż z odpowiednim sprzętem. Jak go zabezpieczyć, aby uniknąć uszkodzeń oraz utraty?

Pierwszą wskazówką jest kupowanie ciekawych narzędzi warsztatowych w zestawach. Są one składowane w poręcznych walizkach wykonanych z wytrzymałych materiałów. Każdy detal ma swoje miejsce zabezpieczone przegródką. Taka konstrukcja zapewnia minimalizację ryzyka wzajemnego tarcia i uszkodzenia. Wśród popularnych zestawów można znaleźć liczne narzędzia ręczne, klucze, nasadki udarowe, wkrętaki czy przeguby kulowe.

Innym pomysłem na organizację przewozu narzędzi są skrzynki. Warto wybrać produkty renomowanych marek, dzięki czemu mamy pewność zakupu sprzętów solidnych i doskonale chroniących przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wykonane z blachy stalowej, wyposażone w zamki i wygodne uchwyty, idealnie nadają się do przenoszenia i transportu narzędzi.

Zestaw 60szt. narzędzi ręcznych

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł