Jak leczyć odleżyny u osoby starszej?

Obraz autorstwa DCStudio na Freepik
0
(0)

Opieka nad starszymi pacjentami, którzy dodatkowo są czasowo lub trwale unieruchomieni, jest wyjątkowo wymagająca. Opiekunowie muszą mieć na uwadze to, że ograniczone zdolności motoryczne mogą wpływać na pojawienie się bolesnych odleżyn, prowadzących nawet do martwicy tkanek skóry. Wobec tego, w jaki sposób można zapobiegać odleżynom i leczyć te, które się już pojawiły u osób starszych?

Czym dokładnie są odleżyny?

Odleżyny to bolesne zmiany, które początkowo pojawiają się jedynie na powierzchni skóry. Wraz z ich rozwojem, mogą one obejmować struktury mięśniowe, a nawet i kości. Najprościej można powiedzieć, że odleżyny to rany i owrzodzenia, z którymi najczęściej borykają się osoby starsze, częściowo lub trwale unieruchomione. Odleżyny z początku nie dają zbyt wyraźnych objawów. Jednak już po kilku dniach pacjent może zacząć skarżyć się na ból, pieczenie i dyskomfort w okolicy skóry objętej zmianami chorobowymi. Opiekunowie, powinni więc zachować czujność i jak najszybciej na takie sytuacje reagować.

Co jest przyczyną powstawania odleżyn?

Odleżyny są spowodowane zaburzeniem mikrokrążenia w warstwach skóry wierzchniej i właściwej. Dzieję się tak na skutek długotrwałego ucisku i tarcia, które działa w jednostajny sposób na konkretne miejsce. Nieleczone odleżyny pogłębiają się i prowadzą do obumierania tkanek skóry, generując jeszcze większy ból. Warto podkreślić, że ryzyko rozwoju odleżyn wynika nie tylko z trwałej pozycji leżącej. Wpływ na nie mogą mieć także choroby przewlekłe, które są typowe wśród osób starszych jak np.:

  • cukrzyca;
  • choroba wieńcowa;
  • nadciśnienie;
  • otyłość.

Nawet dieta seniora, zbyt uboga w białko i inne substancje odżywcze, może doprowadzić do tego, że będzie on w znacznie większym stopniu narażony na powstawanie odleżyn.

Jak leczyć odleżyny u osoby starszej?

Odleżyny wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia, ale także i pielęgnacji. Tylko w ten sposób będzie można zregenerować skórę osoby starszej i nie dopuścić do pogłębienia się rany. Opiekunowie, powinni również pamiętać, że odleżyny II i wyższego stopnia mogą wymagać konsultacji lekarskiej i zastosowania odpowiednich opatrunków. Jeśli jednak zmiany te znajdują się dopiero w początkowym stadium, wówczas można skutecznie je redukować. Zaleca się przede wszystkim regularną zmianę pościeli i bielizny osobistej pacjenta, by uniknąć ryzyka nadkażenia rany. Konieczne jest także zachowanie odpowiedniej higieny. W tym celu można stosować specjalne preparaty oczyszczające i środki do kąpieli, które wpływają na regenerację skóry i wzmocnienie jej bariery lipidowej. Kluczem jest także regularne aplikowanie kremów i maści jak np. Sudocrem. Jest to preparat przeznaczony do leczenie odleżyn oraz innych zmian skórnych. Wykazuje się on działaniem antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym oraz kojącym. Dodatkowo, Sudocrem stymuluje komórki skóry do procesów odbudowy, czym przyspiesza samo gojenie się rany.

Jak można zapobiegać powstawaniu odleżyn?

Profilaktyka odleżyn nie jest zbyt skomplikowana. Jednocześnie, postępując zgodnie z podstawowymi zasadami, istnieje duża szansa na zminimalizowanie ryzyka ich pojawienia się. W pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na:

  • regularną zmianę pozycji ciała pacjenta leżącego – średnio zaleca się, by robić to co 3-4 godziny, jeśli pacjent samodzielnie nie jest w stanie zmienić swojego położenia;
  • zapewnienie stałego dostępu powietrza do poszczególnych części ciała – w tym zakresie warto zrezygnować z podkładów z tworzyw sztucznych, a także stosować lekką, przewiewną bieliznę;
  • utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry – największym problemem u seniorów jest znaczna utrata wody z warstw skóry, co sprawia, że traci ona swoją elastyczność i jest podatna na powstawanie odleżyn. Stosowanie maści o silnym działaniu nawilżającym z pewnością okaże się pomocne.

Stosując się do powyższych zasad, można skutecznie zredukować ryzyko wystąpienia odleżyn u osób starszych.

Materac przeciwodleżynowy – czy warto w niego zainwestować?

Odleżyny powstają głównie przez jednostajny nacisk na określoną powierzchnię skóry. Wielu specjalistów, w ramach profilaktyki odleżyn, wskazuje także na materac przeciwodleżynowy. Cechuje się on budową komorową, dzięki czemu możliwe jest równomierne rozłożenie nacisku na poszczególne partie tkanek. Faktem jest, że inwestycja w taki materac może okazać się jedną z najlepszych decyzji, szczególnie w przypadku osób, które unieruchomione są w sposób trwały. Zapewni on nie tylko komfortowy wypoczynek, ale także może uchronić przed odleżynami.

źródła:

https://enelsenior.pl/pl/artykuly/jak-leczyc-odlezyny-u-starszej-osoby

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł