Kim jest konsjerż i czym się zajmuje?

0
(0)

Choć z francuskiego „concierge” oznacza jedynie dozorcę, to już od wielu lat zawód ten ma zupełnie nowe zadania. Dziś jest prestiżową funkcją, której misje są bardzo szerokie i stricte związane z profesjonalną obsługą gości hotelowych, biur podróży oraz wielkiego biznesu. Pełnienie zawodu konsjerża nie jest proste, a uprawnionych do noszenia w Polsce międzynarodowej odznaki Złotych Kluczy (wybitne wyróżnienie zawodu) jest ledwie trzydzieści osób!

Konsjerż wczoraj i dziś

Zawód ten pojawił się już w średniowieczu i z biegiem lat mocno ewoluował. Początkowo zadaniem konsjerża było pilnowanie palących się świec w starodawnych zamkach. Z czasem do jego obowiązków doszło otwieranie drzwi gościom, a następnie dbanie o nich. Wraz z upływem czasu stanowisko to urosło do filmowych niemal wymiarów i stało się czymś między byciem portierem, a osobą, która spełni nawet najbardziej szalone wymagania gości danego budynku, firmy, hotelu czy biura.

Można powiedzieć, że konsjerż jest cichą eminencją, która nie rzucając się w oczy potrafi zorganizować wszystko to, czego pragnie gość prestiżowego miejsca. To specjalista od luksusu w ofercie dla nielicznych klientów.

Zadania współczesnego konsjerża:

  • W największym skrócie: realizowanie zachcianek gości
  • Zarządzanie i pilnowanie harmonogramu dnia klientów (hotelowych i biznesowych, bo dziś swoich prywatnych konsjerżów mają również biznesmeni)
  • Kompleksowe planowanie podróży gości, wizytacji, rozmów, ale i opiekowanie się rodzina gościa w czasie wyjazdów grupowych
  • Organizacja życia rodzinnego w połączeniu z prowadzenie kalendarza biznesowego
  • Nierzadko szykowanie raportów, prezentacji, wymiana kontaktów biznesowych itd.

Pierwsze Stowarzyszenie Konsjerżów powstało w 1929 roku w Paryżu i założył je Pierre Quentin. Nazwano je mianem „Les Cles d’or” co znaczy Złote Klucze. Miano organizacji międzynarodowej, stowarzyszenie to zyskało w 1952 roku, podczas niezapomnianego kongresu w Cannes, na który przybyli konsjerże z siedmiu delegacji: Francji, Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii oraz Niemiec.

W najlepszy sposób zadania nowoczesnego konsjerża obrazuje film Jeana Giraulta „Le Concierge” z 1973 roku. Warta uwagi jest także produkcja „Budapest Hotel” Wesa Andersona z 2014 roku.

Co ciekawe, z usług konsjerża można dziś skorzystać również w ramach różnego rodzaju pakietów i świadczeń luksusowych. Dla przykładu w niektórych firmach samochodowych, w ramach pakietu assistance skierowanego dla klientów klasy VIP można właśnie liczyć na najwyższe standardy obsługi, szybką i nieograniczoną co do dostępności pomocą i natychmiastowe wsparcie konsjerża w ramach jednej opłaty.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł