Kim jest Kortez?

Urodzony w 1989 roku Łukasz Federkiewicz, pseudonim Kortez to jeden z najbardziej znanych i docenianych polskich wokalistów, muzyków i gitarzystów. Muzycznie wszechstronny: poza śpiewem komponuje również własne utwory, gra na pianinie i świetnie radzi sobie z puzonem. Jego muzyczne utwory i występy elektryzują fanów w całej Polsce, a on sam jest na czołówkach niemal wszystkich, liczących się pism muzycznych oraz portali plotkarskich i gwiazdorskich.

Kortez – wykształcenie, kariera i osiągniecia

Federkiewicz wychował się w rodzinie o korzeniach artystycznych, jego ojciec grał na gitarze, a mama była malarką amatorką, co miało duży wpływ na to, czym nasiąkał jeśli chodzi o sztukę już od wczesnego dzieciństwa. Uczył się w szkole muzycznej w Krośnie, najpierw pobierając lekcje fortepianu i gry na puzonie, dopiero później poznał gitarę i się w niej zakochał. Ukończył kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej” na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Zanim rozpoczęła się jego kariera wokalna, pracował jako nauczyciel rytmiki w przedszkolu. W 2012 urodził mu się syn i wtedy porzucił tę pracę i dorabiał m.in. zajęciami fizycznymi m.in na budowie, w lesie, a także był zatrudniony jako ochroniarz w Biedronce.

Swoich sił na polskiej scenie spróbował w 2013 roku, startując w castingu do popularnego polsatowskiego programu „Must be the music. Tylko muzyka”, do którego jednak się nie dostał. To jednak właśnie tam wypatrzył go szef wytwórni Jazzboy Records, Paweł Jóźwicki. W 2014 Kortez podpisał kontrakt płytowy i jednocześnie zaczął pracę z muzykiem Olkiem Świergotem. Ich utwory pokazano Piotrowi Stelmachowi, które puścił je w ówczesnej radiowej „Trójce” i tak zaczęła się droga muzyczna Korteza na polskim rynku.

Dyskografia, albumy i single:

  • Bumerang, Mój dom, Mini dom – na dysku
  • Sold Out 2019/2020 – album wydany z Jazzboy Records
  • Single: Zostań, Od dawna już wiem, Z imbirem, Wracaj do domu, Dla Mamy, Niby nic, Co myślisz, Pocztówka z kosmosu, Ćma barowa, Dobry moment, We dwoje, Dobrze, że Cię mam, Film przed snem, Wyjdź ze mną na deszcz, Dziwny sen, Nic tu po mnie, Początek, Stare drzewa, Hew Wy, Doskonały dzień, Boję się, Dlaczego z Tobą jestem?, Już nie pamiętam, Mój dom, Czy to już jest sedno, Cierpliwości, Chodź na chwilę czy Ludzie z lodu.

Kortez jest artystą wielokrotnie nagradzanym, nominowanym i wyróżnianym za swoje kolejne nagrania. Na liście osiągnięć ma m.in. nagrody za utwór roku, teledysk roku, album roku, fonograficzny debiut roku, przebojowy głos, album roku w kat. muzyki ilustracyjnej, filmowej, do gier i do spektakli teatralnych, a także wyróżnienie SuperArtysta.

Prywatnie muzyk jest od 2017 roku rozwiedziony.