Kim jest Łukasz Federkiewicz czyli Kortez? [żona, wzrost, wiek, koncerty, dzieci]

4,4
(25)

Urodzony w 1989 roku Łukasz Federkiewicz, pseudonim Kortez to jeden z najbardziej znanych i docenianych polskich wokalistów, muzyków i gitarzystów. Muzycznie wszechstronny: poza śpiewem komponuje również własne utwory, gra na pianinie i świetnie radzi sobie z puzonem. Jego muzyczne utwory i występy elektryzują fanów w całej Polsce, a on sam jest na czołówkach niemal wszystkich, liczących się pism muzycznych oraz portali plotkarskich i gwiazdorskich.

Muzyka Korteza charakteryzuje się jego potężnym, uduchowionym głosem i poetyckimi tekstami, które poruszają tematy miłości, straty i kondycji ludzkiej. Jego brzmienie jest często porównywane do Boba Dylana, z którym dzieli talent do opowiadania historii poprzez swoją muzykę. Kortez przez wiele długich lat wypracowywał dla siebie znakomitą renomę i w chwili obecnej z pewnością można go zaliczyć do czołowych artystów, którzy doskonale posługują się gitarą w swoich występach. Jego indywidualna kariera nabrała rozgłosu dzięki przebojowi „Hej Wy”, którego oficjalny teledysk przekroczył imponującą liczbę 55 milionów wyświetleń. Jeśli zaś spojrzymy na jego dokonania w kontekście współpracy z innymi artystami, to szczególnie pamiętny jest jego udział w nagraniu utworu „Początek”, stworzonego specjalnie na potrzeby projektu Męskie Granie.

Kortez Wiek

Ile lat ma Kortez? Nie ma tajemnicy co do wieku tego popularnego artysty. Kortez urodził się 24 czerwca 1989 roku w Krośnie. W 2023 roku skończył 34 lata.

Kortez – żona, dzieci

Żona Korteza budzi ogromne zainteresowanie wśród internautów. Muzyk spotkał swoją żonę w dniu jej osiemnastych urodzin. Razem mają syna o imieniu Jonathan, który przyszedł na świat w 2012 roku. W wywiadzie dla magazynu Viva! artysta wyznał: „Bardzo kocham moje dziecko. Przy nim uczę się, jak być dobrym ojcem, ale także jak być prawdziwym mężczyzną i przyjacielem”. Kortez rozstał się ze swoją żoną, ale stara się spędzać z synem jak najwięcej czasu, pomimo pokonywania setek kilometrów. Okładka albumu „Mój Dom” wyraźnie ukazuje wielką miłość, jaką ojciec darzy swojego syna. W dedykacji utworu „Joe” również podkreśla swoje uczucia wobec niego.

Kortez – wykształcenie, kariera i osiągniecia

Federkiewicz wychował się w rodzinie o korzeniach artystycznych, jego ojciec grał na gitarze, a mama była malarką amatorką, co miało duży wpływ na to, czym nasiąkał jeśli chodzi o sztukę już od wczesnego dzieciństwa. Uczył się w szkole muzycznej w Krośnie, najpierw pobierając lekcje fortepianu i gry na puzonie, dopiero później poznał gitarę i się w niej zakochał. Ukończył kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej” na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Zanim rozpoczęła się jego kariera wokalna, pracował jako nauczyciel rytmiki w przedszkolu. W 2012 urodził mu się syn i wtedy porzucił tę pracę i dorabiał m.in. zajęciami fizycznymi m.in na budowie, w lesie, a także był zatrudniony jako ochroniarz w Biedronce.

Swoich sił na polskiej scenie spróbował w 2013 roku, startując w castingu do popularnego polsatowskiego programu „Must be the music. Tylko muzyka”, do którego jednak się nie dostał. To jednak właśnie tam wypatrzył go szef wytwórni Jazzboy Records, Paweł Jóźwicki. W 2014 Kortez podpisał kontrakt płytowy i jednocześnie zaczął pracę z muzykiem Olkiem Świergotem. Ich utwory pokazano Piotrowi Stelmachowi, które puścił je w ówczesnej radiowej „Trójce” i tak zaczęła się droga muzyczna Korteza na polskim rynku.

W 2015 roku Kortez wydał swój debiutancki album „Bumerang”, który spotkał się z uznaniem krytyków w Polsce. Album zawiera mieszankę ballad inspirowanych folkiem oraz optymistycznych utworów rockowych i popowych, ukazując wszechstronność Korteza jako autora piosenek i wykonawcy.

Po sukcesie „Bumerang”, Kortez wydał swój drugi album „Mój dom” w 2018 roku. Album ma bardziej introspektywne i osobiste brzmienie, a Kortez eksploruje tematy związane z domem, rodziną i tożsamością. Główny singiel z albumu „Zostań” to zniewalająco piękna ballada, która pokazuje zdolność Korteza do pisania głęboko emocjonalnej i poruszającej muzyki.

Kortez zyskał również renomę dzięki swoim elektryzującym występom na żywo, które podbiły publiczność w całej Polsce i poza nią. Jego koncerty są znane z energii i pasji, a Kortez często wchodzi w interakcje ze swoimi fanami i tworzy poczucie intymności i więzi z publicznością.

Dyskografia, albumy i single:

  • Bumerang, Mój dom, Mini dom – na dysku
  • Sold Out 2019/2020 – album wydany z Jazzboy Records
  • Single: Zostań, Od dawna już wiem, Z imbirem, Wracaj do domu, Dla Mamy, Niby nic, Co myślisz, Pocztówka z kosmosu, Ćma barowa, Dobry moment, We dwoje, Dobrze, że Cię mam, Film przed snem, Wyjdź ze mną na deszcz, Dziwny sen, Nic tu po mnie, Początek, Stare drzewa, Hew Wy, Doskonały dzień, Boję się, Dlaczego z Tobą jestem?, Już nie pamiętam, Mój dom, Czy to już jest sedno, Cierpliwości, Chodź na chwilę czy Ludzie z lodu.

Kortez jest artystą wielokrotnie nagradzanym, nominowanym i wyróżnianym za swoje kolejne nagrania. Na liście osiągnięć ma m.in. nagrody za utwór roku, teledysk roku, album roku, fonograficzny debiut roku, przebojowy głos, album roku w kat. muzyki ilustracyjnej, filmowej, do gier i do spektakli teatralnych, a także wyróżnienie SuperArtysta.

Oprócz swojej muzyki Kortez jest również znany ze swojego aktywizmu i komentarzy społecznych. Wypowiadał się na temat takich kwestii, jak nierówności i kryzys uchodźczy, wykorzystując swoją platformę jako muzyk do podnoszenia świadomości i promowania pozytywnych zmian.

Kortez jest utalentowanym i pełnym pasji muzykiem, który wywarł znaczący wpływ na polską scenę muzyczną. Jego muzyka jest zarówno głęboko osobista, jak i uniwersalna, poruszając serca publiczności z różnych pokoleń i granic. Z każdym nowym albumem i występem Kortez umacnia swoją pozycję jednego z najbardziej ekscytujących i dynamicznych muzyków w Polsce.

Prywatnie muzyk jest od 2017 roku rozwiedziony.

Kortez – koncerty, daty, miasta

Kortez podzielił się z fanami informacją dotyczącą nadchodzącej trasy. Rozpocznie się ona jesienią tego roku i potrwa kilka miesięcy, aż do początku zimy 2024. Konkretne daty w poście poniżej.

Poniżej prezentujemy precyzyjny harmonogram nadchodzących koncertów Korteza na rok 2023, uszeregowanych chronologicznie. Przy poszczególnych wydarzeniach zamieściliśmy również informacje dotyczące projektów, w ramach których odbędą się występy. Znajdziecie tutaj również kluczowe dane dotyczące każdego z koncertów.

Nasz materiał będzie regularnie aktualizowany, aby zawierał najnowsze informacje, takie jak potencjalne dodatkowe koncerty w drugiej połowie roku 2023.

2.10.2023 – Oświęcim, Oświęcimskie Centrum Kultury

03.10.2023 – Chrzanów, MOKSiR

04.10.2023 – Łódź, Klub Wytwórnia

15.10.2023 – Cieszyn, Teatr Mickiewicza

16.10.2023 – Zabrze, Dom Muzyki i Tańca

17.10.2023 – Bielsko-Biała, Bielskie Centrum Kultury

18.10.2023 – Zawiercie, Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza „CENTRUM”

21.10.2023 – Kielce, Kieleckie Centrum Kultury

22.10.2023 – Kraków, ICE Kraków Congress Centre

23.10.2023 – Częstochowa, Filharmonia Częstochowska

24.10.2023 – Radom, Radomska Orkiestra Kameralna

12.11.2023 – Wrocław, Narodowe Forum Muzyki

13.11.2023 – Kalisz, OSRiR

14.11.2023 – Poznań, Sala Ziemi Poznań CongressCenter

19.11.2023 – Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury

20.11.2023 – Ostrołęka, Hala Sportowa im. Arkadiusza Golasia

21.11.2023 – Białystok, Opera i Filharmonia Podlaska

27.11.2023 – Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa

28.11.2023 – Gdynia, Teatr Muzyczny w Gdyni

29.11.2023 – Elbląg, Teatr im. Aleksandra Sewruk

30.11.2023 – Toruń, Aula UMK

09.12.2023 – Katowice, Katowice Miasto Ogrodów

10.12.2023 – Rzeszów, G2A Arena

11.12.2023 – Lublin, Centrum Spotkania Kultur

12.12.2023 – Lublin, Centrum Spotkania Kultur

23.01.2024 – Tarnów, Centrum Sztuki Mościce

24.01.2024 – Kraków, ICE Kraków Congress Centre

25.01.2024 – Krosno, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

Bilety w cenach od 139 zł do 199 zł. W sprzedaży od wtorku 25 lipca od godz. 12:00 w serwisie biletyna.pl.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 4,4 / 5. Liczba głosów 25

Bądź pierwszy i oceń artykuł