Urodzony w 1973 roku Mateusz Borek, jest jednym z najlepiej rozpoznawanych i jednocześnie cenionych, polskich dziennikarzy. Jako publicysta i pasjonat sportu większości Polaków kojarzy się z doskonałymi komentarzami sportowymi, w których od lat się specjalizuje. Jest także aktywnym promotorem bokserskim i osobowością telewizyjną. W mediach społecznościowych aktywny przede wszystkim na Twitterze oraz Instagramie (ponad 223 000 followersów).
Mateusz Borek – kariera mediowa , projekty i osiągniecia
Dziennikarz pochodzi z Dębicy, gdzie uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym. Później studiował w Nowym Sączu, w prestiżowej, Wyższej Szkole Biznesu National-Louis, której zresztą nie ukończył, przerywając studia na rzecz Wydziału Dziennikarstwa i nauk Politycznych na uniwersytecie Warszawskim.
Pierwsze kroki stawiał na antenie Małopolskiej Telewizji Kablowej w Tarnowie, a później już jako lubiany dziennikarz trafił do Canal+, gdzie zajmował się przede wszystkim sekcją sportową. Przez kolejnych dwadzieścia lat od 2000 do 2020 zatrudniony w Polsat Sport jako pełnoetatowy komentator sportowy. W międzyczasie podjął również współpracę z Eurosportem.
Jego głosu i energetycznych komentarzy, polscy widzowie mogli słuchać m.in. podczas
- Sześciu finałów Ligi Mistrzów
- Meczów Bundesligi
- Wszystkich najważniejszy meczów mistrzostw świata w piłce nożnej w latach 2002, 2006, 2018
- Mistrzostw Europy 2008, 2006 i 2020
- Rozgrywek hokeja na lodzie w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998
Borek świetnie sprawdza się również w roli prowadzącego sportowe programu publicystyczne. To on odpowiadał za całokształt m.in. takich programów jak Piłkarski Salon, SuperGol, Studio Futbol, 2 x 45, Cafe Futbol, Puncher ale i prowadził studia wielu gal lubianych przez siebie sportów walki w tym MMA i boksu.
Nagrody i wyróżnienia:
- Trzykrotne Piłkarskie Oscary Canal + w kat. Najlepszego komentatora telewizyjnego
- Telekamery Tele Tygodnia w kat. komentator sportowy
Na swoim koncie ma również epizodyczne role filmowe m.in. w „E=mc2” Olafa Lubaszenki oraz w serialu „Hotel 52”, w którym zagrał samego siebie. Dodatkowo, pojawił się również na planie popularnego „Underdog” w roli dziennikarza sportowego i gGościnnie wystąpił w teledysku „Sędzia Kalosz” grupy muzycznej Monopol. W 2018 roku w księgarniach pojawiła się jego książka „Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach i Lewandowskim” napisana we współautorstwie z Cezarym Kowalskim.
Od marca 2020 jego sportowych sprawozdań i komentarzy można również słuchać na YouTube, na którym wraz z Michałem Polem, Krzysztofem Stanowskim i Tomaszem Smokowskich tworzy Kanał Sportowy.