Przewlekły stres staje się nieodłącznym elementem życia coraz większej ilości osób. Narastanie napięcia emocjonalnego skutkuje brakiem odpoczynku, zmianą rytmu wypróżnień i nawyków żywieniowych. Przewód pokarmowy jest niewątpliwie wrażliwy na emocje. Jak stres łączy się z występowaniem wzdęć?
Stres a zmiany hormonalne
Hormonem stresu jest kortyzol. Podczas stresu sytuacyjnego jego rolą jest maksymalne motywowanie organizmu do pracy i do walki z zagrożeniem lub niecodziennym środowiskiem. Przedłużone działanie bodźców stresogennych powoduje stale podwyższony poziom kortyzolu. Dochodzi do zmniejszenia wydzielania enzymów trawiennych i spowolnienia perystaltyki przewodu pokarmowego, a to sprzyja zaleganiu resztek pokarmu w jelicie. Bakterie jelitowe mają dzięki temu więcej substratu do przeprowadzania procesu fermentacji. Powstały gaz doprowadza do nieprzyjemnych wzdęć.
Stres a połykanie powietrza
Szybkie oddychanie, nawykowe żucie gumy, picie nadmiernej ilości napojów gazowanych – to wszystko sprawia, że do Twojego przewodu pokarmowego dostaje się nadmierna ilość powietrza. Z czasem wypełnia ona całe jelita i potęguje wzdęcia.
Stres a zmiana nawyków żywieniowych
Kiedy Twojej codzienności towarzyszy stres, mniejszą uwagę przykładasz do tego, co znajduje się na Twoim talerzu. Niepokój emocjonalny dwojako może wpływać na zmiany w diecie – jesz mniej i nieregularnie albo zajadasz stres. W jadłospisie częściej pojawiają się produkty wysokoprzetworzone, słodycze i słone przekąski, co przyczynia się do gazów i wzdęć. W stresie łatwiej zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wypijanie zbyt małej ilości wody sprawia, że spożywany błonnik zalega dłużej w przewodzie pokarmowym i staje się pożywką dla bakterii przeprowadzających fermentację.
Stres a napięcie mięśni brzucha
Przedłużający się stres jest powodem zwiększenia napięcia mięśni – także mięśni brzucha. Takie usztywnienie ściany brzucha ogranicza swobodną pracę jelit. Pracują one wolniej, leniwiej. Spożywane pokarmy są trawione z utrudnieniem, co sprzyja wzdęciom.
Stres a zaostrzenie chorób jelit
Stres wpływa na aktywność chorób takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego i wiele innych. Napięcie emocjonalne może wpływać na zwiększenie częstości rzutów choroby i ich intensywność. Stres wiąże się z nasileniem w zmianach rytmu wypróżnień, dolegliwościami bólowymi oraz występowaniem wzdęć.
Wzdęcia mogą być objawem alarmowym stresu
Jeśli jesteś zabieganą osobą, masz na głowie mnóstwo spraw zawodowych i rodzinnych, często możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że padłeś ofiarą przewlekłego stresu. Możesz nie zwrócić wystarczająco dużej uwagi na to, że nie wysypiasz się i źle się odżywiasz, ale możesz dostrzec przykry objaw, jakim są nadmierne wzdęcia i gazy. Zawsze szukaj przyczyny wzdęć, które się przedłużają. Przewlekły stres jest poważnym zaburzeniem i walka z nim jest kluczem do redukcji wszystkich jego negatywnych skutków.
Stres i wzdęcia – co możesz zrobić?
Przede wszystkim próbuj redukować stres w swoim codziennym życiu. Jeśli możesz, zrezygnuj z części obowiązków i skup się na sobie. Wypróbuj techniki relaksacyjne, do których należą ćwiczenia oddechowe, rozciąganie i joga.
Stosuj tabletki na wzdęcia, jeśli dolegliwości przeszkadzają Ci w codziennym funkcjonowaniu. W aptekach znajdziesz preparaty z symetykonem, który możesz stosować przed, po lub w trakcie posiłków.
Jeśli wzdęcia doskwierają Ci od dłuższego czasu, nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Po dokładnym zbadaniu Twojej sytuacji może dobrać dla Ciebie dobrą i skuteczną terapię.
Bibliografia
[1] L. Zhang, O. Sizar, i K. Higginbotham, „Meteorism”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 1 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430851/
[2] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.