Kim jest Michał Englert? [filmy, rodzice, żona]

Szumowska i Englert w Dzien Dobry TVN
4,6
(12)

Michał Englert to 46 letni operator i scenarzysta filmowy. Pochodzi z artystycznej rodziny – jego ojcem jest utytułowany reżyser Maciej Englert a matką znana aktorka Marta Lipińska a jego stryjem jest sam Jan Englert. Michał ukończył Wydział Operatorski w Łodzi w 2000 roku. Swoją karierę operatorską rozpoczął jednak wcześniej bo już w 1997 roku zdjęciami do filmu „Cisza” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. 

Michał Englert – związki

Michał Englert i Małgorzata Szumowska 

Artysta był związany z reżyserką od 1997 roku aż do 2004 roku, w którym nastąpił rozpad ich małżeństwa. Rozstanie nigdy nie jest łatwe jednak jeśli ludzie się szanują to pozostanie w dobrych relacjach nie jest niemożliwe co udowadnia ta para. Być może wpływ na to miał też fakt, że Szumowska i Englert nie posiadali dzieci a jedynie wydali na świat wiele wspólnych projektów artystycznych. Od wspomnianej już „Ciszy”, „Śniegu już nie będzie”, „Córka boga”, „Twarz”, „Body/Ciało”, „W imię” i niezapomniane „33 sceny z życia”. 

Michał Englert i Maja Ostaszewska

Drugą kobietą życia Michała Englerta jest bez wątpienia Maja ostaszewska, z którą jest w związku od 16 lat. Para doczekała się dwójki dzieci i również wielu wspólnych projektów. Niespotykaną rzeczą w tym trójkącie są z pewnością niezwykle dobre relacje Mai Ostaszewskiej z byłą żoną swojego męża.  Z pewnością wpływ na to ma fakt, iż obracają się w tym samym środowisku filmowym, znają te same osoby i często pracują przy wspólnych projektach filmowych. Czy to jednak wystarczy? W jednym z wywiadów Ostaszewska uchyliła rąbka tajemnicy tak dobrych kontaktów z byłą żoną swojego obecnego partnera. Otóż panie znają się i przyjaźnią od dziecka. Wspólnie pracowały również przy produkcji filmu „Body/Ciało” gdzie reżyserka obsadziła. Panie podkreślają często ogromny szacunek i sympatię jakim się darzą. Z pewnością cieszy to Michała Englerta, który często widuje się z obiema kobietami – z Ostaszewską w domu a Szumowską w pracy. 

Michal Englert – filmy i kariera

Michał Englert pracował przy takich hitach w których był jednocześnie operatorem, scenarzystą i producentem jak „Body/Ciało”, „Śniegu już nie będzie”, „Twarz” czy kontrowersyjny film o homoseksualnym księdzu „W imię”. Jednak z tych wszystkich zainteresowań króluje z pewnością kariera operatora. Jego najlepiej oceniane dotyczą zdjęć i ujęć np. do świetnie ocenianego serialu na podstawie powieści Żulczyka „Ślepnąc od świateł”, serial z Jandą „Bez tajemnic” również wysoko oceniany właśnie ze względu na zdjęcia. Współpracował również z zagranicznymi np. z Ari Folmanem przy realizacji animacji na podstawie powieści Stanisława Lema „Kongres”. Współprace tę wspomina jako przełom w karierze. „Sponsoring”, „Nieulotne” czy nieudana fabularnie ale spektakularna wizualnie „Córka Boga”. Englert był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę między innymi polskim Orłem.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 4,6 / 5. Liczba głosów 12

Bądź pierwszy i oceń artykuł