Limit danych w Internecie mobilnym jest niczym wirtualne kajdany na e-swobodzie

0
(0)

Zbyt daleko idące określenie? Niekoniecznie. Testując internet mobilny bez limitu można poczuć, jak dużym ograniczeniem może być pakiet sieci, któy jest odgórnie ograniczony – szczególnie, gdy to małe zstawienie GB. Szybkość zmieniającego się świata sprawia, że telefon komórkowy – czy raczej smartfon – coraz mniej służy nam do dzwonienia, a staje się prawdziwym centrum zarządzania. Analiza mapy Google, kilka szybkich e-maili, bieżacy kontakt z bliskimi na Whatsappie, serial oglądany w trakcie dłuższej podróży w autobusie – to tylko część z sytuacji, w których wykorzystujemy internet mobilny nie analizując nadmiernie, ile go już wykorzystano. Nie można mieć więc wątpliwości: internet mobilny stał się nieodzowną częścią naszej codzienności i by z niej korzystać, trzeba mieć odpowiedni plan taryfowy. Tu pojawia się pytanie: czy wziąć internet mobilny z określoną liczbą GB do wykorzystania na smartfonie czy zdecydować się na opcję droższą, ale z kolei nielimitowaną.

Jak działają oferty internetu bez limitu?

Niewątpliwie, internet mobilny bez limitu kusi swobodą. Trzeba mieć jednak świadomość pewnych zabiegów marketingowych, które idą wraz z przedstawianiem tego typu ofert. Większość propozycji  „bez limitu danych” w praktyce ma ograniczenia, które odczuwalne są w postaci redukcji prędkości. Dochodzi do tego po przekroczeniu pewnego progu zużycia danych. Na przykład:

– Po wykorzystaniu 50GB w ciągu miesiąca prędkość może zostać ograniczona z 150 Mb/s do 1 Mb/s.

W takiej sytuacji użytkownik nadal ma internet, ale działać będzie on zdecydowanie wolniej.

Zalety internetu mobilnego bez limitu danych

Dlaczego warto zamówić internet mobilny bez limitu? Przede wszystkim ze względu na brak jakichkolwiek obaw o to, że dojdzie do deficytu MB. Nie trzeba martwić się, że ktoś przekroczy limit danych i zostanie bez dostępu do internetu. To ważne np. w przypadku dzieci, które mogą nie wiedzieć, jak dodać sobie dodatkowe MB.

Naturalną korzyścią jest stały dostęp do sieci. Nawet po przekroczeniu pewnego progu, nadal istnieje podłączenie do internetu, choć z niższą prędkością.

Na to wszystko nachodzi kontrola nad wydatkami i brak ryzyka nieprzewidzianych opłat za dodatkowe pakiety danych.

Serial? Uważaj, internet może się szybko wyczerpać

A jak szybko można stracić kontrolę nad swoim pakietem sieciowym? Spójrzmy na przykład oglądania serialu przy użyciu LTE lub 5G. Przyjmijmy, na te potrzeby, że jakość obrazu jest relatywnie niska – w serwisach streamingowych to około 0,3 GB na godzinę. Mając internet mobilny 5G na miesiąc, koniec zasobów nadejdzie niestety dość szybko. Oglądanie przez jedną godzinę dziennie oznacza 0,3 GB; pomnożone to przez 30 dni w miesiącu da 9 GB. Oznacza to, że nawet przy niskiej jakości obrazu, 5-gigabajtowy pakiet wyczerpie się po zaledwie 16-17 godzinach oglądania. Mając mały pakiet, wyczerpie się on zaskakująco prędko.

Można więc uznać, że choć oferty internetu mobilnego bez limitu wiążą się z pewnego rodzaju ograniczeniami – takim jest z pewnością odczuwalna redukcja prędkości po przekroczeniu limitu – gwarantują one większą swobodę. W praktyce jest to pewność, że użytkownik nie zostaje nagle odcięty od sieci – co byłoby trudne np. w razie potrzeby szybkiej komunikacji.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł