Dzisiejsze czasy nie są łatwe dla naszej psychiki. Stres jest sposobem, w jaki nasz organizm reaguje na nieprzychylne sytuacje, zwłaszcza te nieoczekiwane. Przygotowuje się do walki, ponieważ jest to naturalna reakcja obronna. Co to oznacza dla nas? Podnosi ciśnienie i krzepliwość krwi, wytęża koncentrację i wytrzymałość. Niestety to krótkotrwały efekt, w który wyposażyła nas natura nie przewidując, że w pewnym okresie ewolucji nauczymy się stresować wszystkim, ciągle i często niepotrzebnie. Nie dość, że denerwujemy się, gdy dzieje się dana sytuacja, to jeszcze potrafimy tygodniami ją rozpamiętywać. Kiedy się jej spodziewamy, trzeba doliczyć okres napięcia, gdy czekamy na to, co się wydarzy. W efekcie cały system obronny pada i towarzyszy nam spadek wydajności i koncentracji, napięcie, złe samopoczucie, słabsza pamięć i piekielne rozdrażnienie.
Jakie mogą być skutki długotrwałego stresu?
Jeśli stan napięcia spowodowany stresem wydłuża się a my nie reagujemy, możemy nabawić się wielu skutków ubocznych. Możemy nabawić się wrzodów żołądka, nadciśnienia tętniczego, nerwobóli. Długotrwały stres wpływa na znaczne obniżenie naszej odporności, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia podatności na wszelkie infekcje i choroby. Jeśli stres jest wyjątkowo silny i długi to w połączeniu z innymi czynnikami może być nawet przyczyną występowania depresji lub zmienić się w nerwice.
Sposoby na łagodzenie stresu:
- Farmakologia.
Jeśli czujemy się przewlekle zestresowani, musimy udać się przede wszystkim do specjalisty, by odnaleźć przyczynę. Diagnoza powinna być podstawą do podjęcia dalszych działań. Jeśli nasz problem wynika z natury psychicznej może okazać się potrzebna terapia z użyciem leków a te, im wcześniej wprowadzone, tym z większym sukcesem zadziałają.
- Terapia.
Jeśli stres, który odczuwamy nie jest chwilowy, przedłuża się i znacząco wpływa na jakość naszego życia powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to stan normalny. Zaraz po diagnozie i ewentualnym dobraniu leków powinniśmy udać się na terapię. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże nam poradzić sobie z sytuacjami codziennymi, ale przede wszystkim odnajdzie źródło problemu. Pomocna może okazać się terapia poznawczo- behawioralna. Trzeba wiedzieć, że wyjątkowo złe znoszenie stresu to nie jest ,,nasz urok”. Może oznaczać problemy w sferze psychicznej, które należy szybko rozwiązać i nie dopuścić do ich pogłębienia. Sposoby na stres istnieją i są na wyciągnięcie ręki.
- Domowe sposoby.
Kiedy zadbaliśmy o podstawy, jakimi jest terapia i farmakologia możemy wspomagać się na własną rękę. Pomocny jest ruch, ćwiczenia fizyczne, relaks, odpoczynek i oczywiście odpowiednia dieta. Domowe sposoby na stres to jednak tylko dodatek do podstawy, jaką musi tu być rozpoznanie problemu.