Thanos – jeden z najpotężniejszych superzłoczyńców z uniwersum Marvela.

0
(0)

Czyż nie jestem Thanosem! Czy nie zarżnąłem kobiety, która mnie urodziła, która siłą wepchnęła mnie do tego piekła zwanego życiem?! Czy ślad po moim odejściu nie jest szkarłatny od krwi moich wrogów i sprzymierzeńców?! Śmierć towarzyszy mi w każdej sekundzie dnia! Każdą chwilę spędzam albo na rozprawianiu ze śmiercią, albo na czczeniu jej! Więc powiedz mi, kto pod gwiazdami nadaje się lepiej niż ja na małżonka Śmierci?

Thanos

Wczesne lata
Thanos był jednym z ostatnich synów A’Larsa, protoplasty drugiej kolonii Wiecznościowców na Tytanie, oraz Sui-Sana, ostatniego ocalałego z pierwotnej osady Wiecznościowców na tym księżycu. Urodził się z purpurową skórą przypominającą skórę i masywnym ciałem z powodu zespołu dewiacyjnego. Kiedy jego matka po raz pierwszy spojrzała na dziecko, wpadła w szał i próbowała go zabić.

Mały Thanos z Kosmicznym Jeźdźcem Widmo

Potem Kosmiczny Jeździec Widmo z alternatywnej przyszłości przybył, aby zabić dziecko, ale kiedy Spojrzenie Pokuty nie zadziałało na Thanosa, Jeździec postanowił wziąć dziecko pod swoje skrzydła i zmienić przyszłość. Jeździec próbował przekonać Galactusa, by pomógł mu wychować dziecko, ale kosmita odmówił i zamiast tego chciał sam zabić dziecko. Gdy Obserwator złożył świadectwo, Jeździec poprzysiągł, że sam wychowa dziecko, tworząc alternatywną oś czasu, w której Thanos wyrósł na międzyplanetarnego dyktatora. Strażnicy Galaktyki ze wspomnianej osi czasu próbowali zapobiec ich przyszłości, powstrzymując Franka, ale on i ostatecznie mały Thanos zabili ich wszystkich. Następnie zostali przywitani przez przyszłego Thanosa, który miał na sobie te same ubrania, których Frank używał jako Punisher. Wprowadził ich oboje do swojej przyszłości, pokazując Frankowi autorytarny świat, który zbudował na swoim przykładzie, w tym dawną wersję siebie mieszkającą z żoną Marią. Zdając sobie sprawę z konsekwencji swojej interwencji w jego życiu, Frank zabił przyszłego Thanosa i przywrócił swoje dziecko do przeszłości, wymazując alternatywną oś czasu. Śmierć pojawiła się przed Frankiem, aby potwierdzić, że mimo to jego działania zaszczepiły małemu Thanosowi żądzę krwi, która uczyniła go jej agentem.

Thanos wyrósł na introwertyczną naturę, ale pomimo tego i jego niezwykłego wyglądu, Thanos był dobrze akceptowany przez swoich rówieśników. Był łagodnym intelektualistą, który marzył o zostaniu naukowcem, tak jak jego zaniedbujący ojciec. Jednak oznaki jego prawdziwej natury zaczęły pojawiać się wcześnie. Na przykład lubił rysować martwe zwierzęta, mimo wymiotów na myśl o przeprowadzeniu sekcji zwłok. Życie Thanosa osiągnęło punkt zwrotny, gdy tajemnicza dziewczyna przekonała go do zbadania wraz z przyjaciółmi niebezpiecznej jaskini, aby przezwyciężyć strach przed zabijaniem. Zawał oddzielił Thanosa od jego przyjaciół na trzy dni, podczas których nie chciał nawet myśleć o mordowaniu nieszkodliwych stworzeń, które czaiły się pod ziemią w poszukiwaniu pożywienia. Kiedy znalazł swoich przyjaciół, zostali zabici przez zwierzęta żyjące w jaskiniach. Po tym, jak Thanos wrócił do społeczeństwa, ta sama dziewczyna przekonała go, by wrócił do jaskini i zemścił się na stworzeniach.

AVENGERS: INFINITY WAR, Thanos (voice: Josh Brolin), 2018. ? Marvel / ? Walt Disney Studios Motion Pictures /Courtesy Everett Collection

Narodziny szalonego tytana
Kiedy był nastolatkiem, Thanos wyróżniał się nauką i uczył się szybciej, niż kiedykolwiek go uczono. Zaczął potajemnie przeprowadzać wiwisekcję stworzeń, aby zdobyć wiedzę, szukając odpowiedzi na swój nienormalny skład genetyczny. Dziewczyna, która pomogła mu przezwyciężyć strach przed zabijaniem, stała się jego powiernicą. Poszukiwania odpowiedzi przez Thanosa przerodziły się w zabijanie innych Tytanów, dokonując pierwszych morderstw w historii Tytana. Pomimo deklaracji, że jego pierwsze dwa morderstwa będą ostatnimi, Thanos ostatecznie zabił ponownie i dowiedział się, że mu się to podobało. Thanos zakochał się w swojej powierniczce, która umożliwiła i dodatkowo zmotywowała działania Thanosa, ale ona odrzuciła jego zaloty.

Po zamordowaniu w sumie siedemnastu osób, Thanos zabił swoją matkę w nadziei na znalezienie w jej ciele klucza do tego, kim był, zarówno duchowo, jak i fizycznie. W pewnym momencie Mephisto zbliżył się do Thanosa i przekonał go, by udał się na Ziemię i walczył z Prehistorycznymi Avengersami. Później opuścił Tytana, poprzysiągł zabijanie i znalazł podrzędną pracę w pirackiej załodze, z którą eksplorował kosmos. W miarę upływu lat Thanos stał się oderwany i pozbawiony emocji. Na wielu różnych planetach znalazł partnera i związał się z nim w nadziei, że znów coś poczuje, ale bezskutecznie. Zawsze ich porzucał i dzieci, które mu rodziły. Thanos ostatecznie popadł w konflikt ze swoim kapitanem w pirackiej załodze z powodu jego niechęci do morderstwa. W akcie całkowitego instynktu Thanos zabił go, a następnie przejął kontrolę nad swoją załogą.

Thanos postanowił przyjąć swoją morderczą naturę i potajemnie wrócił na Tytana. Podszedł do niego jego dawny powiernik i ponownie spróbował zabiegać o jej względy. Zażądała, aby Thanos udowodnił, że należy tylko do niej, więc wyruszył w podróż, by zabić całe swoje potomstwo i zrównać z ziemią każdą planetę, na którą się natknęli, ze względu na swoją miłość do śmierci. Dodatkowo Thanos eksperymentował na własnym ciele, przyznając sobie różnorodne moce. Powiernik Thanosa został jego towarzyszem i ostatecznie oświadczył, że aby pokochała Thanosa, musiałby stać się bogiem, najwyższym niszczycielem ponad wszystko. Po tym, jak Thanos odkrył, że nikt z jego załogi nie może jej zobaczyć, ujawniła swoją prawdziwą naturę, że była fizyczną manifestacją samej Śmierci. Doprowadzony do szaleństwa tym odkryciem, Thanos poddał się romansowym obietnicom Śmierci i użył swojej floty do spustoszenia Tytana. Gdy jego armada zbombardowała Tytana, Thanos osobiście zstąpił, by zamordować ocalałych. Został skonfrontowany ze starszym A’Larsem, któremu udało się sprawić, że Thanos zwątpił, czy Śmierć rzeczywiście jest u jego boku, czy też po prostu jest obłąkany. Thanos oszczędził swojego ojca wyłącznie po to, by mógł patrzeć, jak jego syn bezcześci kosmos i dowieść, że jest zdrowy na umyśle. Śmierć w końcu pocałowała Thanosa, ale uznał, że jej uścisk jest zimny. Bez zaspokojenia pragnienia Thanos kontynuował swoją podróż zniszczenia.

Zdobycie kosmicznej kostki

W ramach dążenia do władzy Thanos zgromadził ogromną armadę pancerników. Utrzymując planetę Ziemię pod obserwacją od czasu pierwszej eksplozji broni nuklearnej, Thanos dowiedział się o obiekcie mocy zwanym Kosmiczną Kostką, stworzonym przez wywrotową organizację Advanced Idea Mechanics. Thanos przejął kontrolę nad urządzeniem zmieniającym rzeczywistość i nakazał mu dać mu kontrolę nad wszechświatem.

Przemieniony w boskiego upiora przez Kosmiczną Kostkę, Thanos walczył z Avengersami i Kapitanem Marvelem Kree, z których pierwszy pokonał już swoją armadę. Kiedy Thanos beztrosko odrzucił Kostkę, wierząc fałszywie, że wyssał z niej całą moc, Mar-Vell uderzył w kostkę, chcąc, aby przywróciła wszechświat do tego, czym był. Pozbawiony mocy Thanos powrócił do śmiertelnej postaci w centrum wszechświata, gdzie jego okręt flagowy Sanktuarium II odzyskał go zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi instrukcjami. Ożywiony Thanos był przygnębiony, gdy odkrył, że Śmierć go opuściła z powodu jego porażki.

Klejnoty Dusz
Thanos wkrótce sformułował plan odzyskania sympatii Śmierci: dałby „jej” więcej niż jakakolwiek żywa istota dała „jej”, unicestwienie wszystkiego, co żyje. Przeszukiwał umysły i zapisy niezliczonych cywilizacji, mając nadzieję, że znajdzie klucz do mocy, której szukał. W końcu dowiedział się o „Klejnotach Dusz”, sześciu obiektach mocy o nieznanym pochodzeniu i ogromnej mocy, i postanowił je zdobyć. W krótkim czasie zdobył wszystkie Klejnoty Dusz z wyjątkiem jednego: jadeitowego klejnotu noszonego na głowie Adama Czarnoksiężnika.

Thanos bał się zdobyć klejnot Czarnoksiężnika bezpośrednio, ponieważ posiadał on moc kradzieży dusz, a on bał się ryzykować utratę własnego. Obserwując go, Thanos dowiedział się, że Czarnoksiężnik oddzielił czasowego odpowiednika o imieniu Mag, który był głową imperium religijnego obejmującego całą galaktykę iz pewnością sprzeciwiłby się planom Thanosa gwiezdnej destrukcji, gdyby się o nich dowiedział. W ten sposób Thanos planował wyeliminować maga. Posiadając zdolność do podróży w czasie, Thanos postanowił ustawić pewne czynniki w strumieniu czasu, które razem mogą okazać się zgubą Magusa (mógł spróbować pokrzyżować życie Czarnoksiężnikowi na długo przed krytycznym momentem, w którym stałby się/nie stałby się Magus, ale dla uproszczenia potrzebował Czarnoksiężnika, aby pozostał posiadaczem Klejnotu Duszy).

Jednym z tych czynników było uratowanie małej Gamory, kobiety z pacyfistycznej rasy Zen-Whoberis, która została zamordowana przez oddziały misyjne Magusa. Miała służyć jako osobista zabójczyni Thanosa, wychowywana wraz z jego drugą przybraną córką Nebulą. Drugim ważnym czynnikiem byłby bezpośredni sojusz Thanosa z Czarnoksiężnikiem przeciwko Magowi. Żaden z tych czynników nie istniał w pierwotnej linii czasu, która doprowadziła do stworzenia Magusa; w ten sposób Thanos miał nadzieję na zmianę rzeczywistości, w której Czarnoksiężnik nigdy nie został magiem. Thanosowi się udało i będąc blisko Czarnoksiężnika, wyssał ze swojego Klejnotu Duszy energię, której potrzebował bez wiedzy Czarnoksiężnika. Osiemnaście lat do dnia, w którym ją znalazł, Thanos podarował Gamorze prezent. Cała Królewska Linia Badoon zebrała się na Moord, aby powitać wniebowstąpienie nowego Monarchy, pozwalając Gamorze zabić ich wszystkich, wypełniając w ten sposób swoją zemstę.

Następnie Thanos skonstruował jeden ogromny syntetyczny Klejnot Duszy, aby utrzymać energię sześciu. Za jego pomocą planował gasić gwiazdy jedną po drugiej. Gamora dowiedziała się o jego planie zniszczenia i próbowała go zabić, ale Thanos ją zabił. Thanos zabił także towarzysza Czarnoksiężnika, Pipa Trolla. Do tego czasu Warlock dowiedział się o zagrożeniu ze strony Thanosa i udał się na Ziemię, aby pozyskać pomoc Avengersów i Kapitana Marvela. W bitwie na pokładzie statku kosmicznego Thanosa, Sanctuary II, Kapitan Marvel uszkodził projektor Thanosa, przez który przesłał energię syntetycznego Klejnotu Duszy do słońc, aby spowodować ich przejście w nową. Czarnoksiężnik zmierzył się z Thanosem w osobistej walce i został zabity. Avengersi zostali wzięci do niewoli przez Thanosa, ale uratowani przez Spider-Mana i Stwór. Spider-Man, pod wpływem abstrakcyjnych bytów Lord Chaos i Master Order, uwolnił ducha Czarnoksiężnika z Klejnotu Duszy, który nosił Czarownik, i kipiąc kosmiczną mocą uwolnioną przez jego fizyczną śmierć, Warlock zmagał się z Thanosem i zamienił szalonego Tytana w nieruchomy kamień. Ubezwłasnowolniony Thanos zachował fragment swojej świadomości i dlatego był torturowany faktem, że temu, kto czcił śmierć, na zawsze zostanie jej odmówiona.

Zadanie Thanosa
Thanos został wskrzeszony przez Śmierć i wkrótce potem wszedł w kontakt z Dynamo City. Został jej obywatelem i przez jakiś czas tam mieszkał. Thanos spotkał się ze Srebrnym Surferem wkrótce po jego powrocie i próbował przekonać Strażnika Tras Kosmicznych do swojego sposobu myślenia, ale nie udało mu się. Po zabawie z Surferem przez jakiś czas, Thanos sfingował własną śmierć, aby mógł kontynuować swoje plany bez zakłóceń. W jego miejsce zaaranżował śmierć współpracownika Nebuli, Geatara, pozostawiając zdewastowane ciało na tyle podobne do jego własnego, że Srebrny Surfer i Wieczni Tytana tymczasowo wierzyli, że to Thanos.

W Królestwie Śmierci Thanos zajrzał do Studni Nieskończoności i odkrył prawdziwą moc Klejnotów Duszy, które teraz nazwał Klejnotami Nieskończoności. Od jego poprzedniej porażki zostały one przekazane Starszym Wszechświata. Wykorzystując naukę i niezrównaną przebiegłość, Thanos był w stanie odzyskać zielony Klejnot Duszy od Pomiędzy, czerwony Klejnot Mocy od Bohatera, pomarańczowy Klejnot Czasu od Ogrodnika, fioletowy Klejnot Kosmosu od Biegacza, żółty Klejnot Rzeczywistości od Kolekcjonera i niebieski Klejnot Umysłu od Arcymistrza. Umieszczając wszystkie Klejnoty na swojej ogromnej rękawicy, Thanos stworzył Rękawicę Nieskończoności, dając mu mistrzostwo we wszystkim, co istnieje.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł