Czym są spalacze tłuszczu?

0
(0)

Proces redukcji tkanki tłuszczowej nigdy nie jest prosty i nie można się dziwić, że wiele osób szuka dodatkowego wsparcia w tym procesie. Dobrym pomysłem może okazać się dla nich przyjmowanie suplementów diety takich, jak spalacze tłuszczu. Na czym polega ich działanie, czy są bezpieczne i jak należy je przyjmować?

Spalacze tłuszczu – czym są te suplementy diety?

Spalaczami tłuszczu nazywane są suplementy diety, których skład może się różnić, jednak działanie pozostaje podobne – wspomagają one proces spalania tłuszczu w organizmie człowieka. Głównym zadaniem fat burnerówjest stymulowanie procesu termogenezy w organizmie, czyli wytwarzania ciepła przez ludzkie ciało. Ciepło to związane jest z szeregiem procesów zachodzących w tkankach, w tym dotyczy w największej mierze przemiany materii i redukcji tak tłuszczu, jak i toksyn.

W spalaczach tłuszczu znajduje się szereg składników, które współdziałają w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów. Można podzielić je w tym miejscu na dwie grupy, to jest:

  • termogeniki – substancje, które mają za zadanie pobudzić naturalne wytwarzanie ciepła w komórkach ciała – w ten sposób tkanka tłuszczowa zostaje zmobilizowana do naruszenia swoich „zapasów”; jednocześnie termogeniki oddziałują w taki sposób, by proces spalania objął w pierwszej kolejności właśnie komórki tłuszczowe; do termogeników zalicza się takie substancje, jak kofeinę, pieprz, paprykę chili, a nawet cynamon czy ekstrakty z gorzkiej pomarańczy;
  • lipotyki – które są specyficznym rodzajem substancji, które współdziałając z naturalnymi procesami redukowania tkanki tłuszczowej; zadaniem lipotyków jest nadawanie uwolnionym z tłuszczu kwasom tłuszczowym prawidłowego kierunku – innymi słowy, dzięki nim kwasy trafiają do mitochondriów, gdzie mogą być wykorzystane jako źródło energii; lipotykami w spalaczach tłuszczu są takie substancje, jak L-karnityna czy wyciągi z zielonej herbaty.

W jaki sposób działa spalacz tłuszczu?

Patrząc na rodzaje składników spalaczy tłuszczu i ich charakterystykę można mniej więcej wyobrazić sobie sposób działania fat burnerów. Warto jednak przybliżyć nieco istotne kwestie związane z tym procesem.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że optymalne działanie takich suplementów diety zachodzi w ściśle określonych warunkach – to jest przy regularnej aktywności fizycznej. Przyjmowanie ich bez wspomagania się ćwiczeniami nie przyniesie spektakularnych efektów. Podjęcie wysiłku związanego z treningami, a do tego wprowadzenie diety będzie szło w parze z pobudzaniem termogenezy przez spalacze, a do tego przyczyni się do ograniczenia ryzyka wystąpienia efektu jojo.

Składniki znajdujące się w spalaczach tłuszczu, obok pobudzania termogenezy i doprowadzania do prawidłowego wykorzystania kwasów tłuszczowych, mogą oddziaływać również na hamowanie apetytu, dodawanie siły i pobudzanie organizmu w przypadku zmęczenia – to wszystko składa się na solidne wsparcie odchudzania.

Dawkowanie i stosowanie spalaczy tłuszczu – czy to bezpieczne?

Tak, jak ze wszystkimi suplementami diety, także w przypadku spalaczy tłuszczu należy zachować ostrożność i pamiętać, że każdy organizm może reagować na nie odmiennie. To oznacza, że rozpoczynając przyjmowanie fat burnerów należy bacznie przyglądać się reakcjom ciała i występowaniu możliwych skutków ubocznych (bezsenność, nadpotliwość).

Kierując się ścisłymi wytycznymi podanymi przez producenta można ograniczyć ryzyko pojawienia się przykrych konsekwencji. Niekiedy warto zacząć od przyjmowania połowy wskazanej dawki, by sprawdzić, jak zareaguje organizm. W przypadku pozytywnych odczuć można zacząć stopniowe zwiększanie ilości, by osiągnąć dawkę docelową.

Nie należy także przekraczać zalecanego czasu przyjmowania spalaczy (takie informacje również podane powinny być na opakowaniu czy w dołączonej do spalacza tłuszczu ulotce). Można także ustalić sposób przyjmowania ze swoim trenerem lub dietetykiem – może się okazać, że fat burner zawierający termogeniki będziesz przyjmować przez kilka tygodni, by następnie stopniowo go odstawiać i przejść na inny rodzaj suplementacji.

Chcesz przetestować je na własnym organizmie? Odwiedź sklep WXN Labs!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł