Nowe mieszkania na rynku pierwotnym czy z drugiej ręki na rynku wtórnym?

0
(0)

Katowice mogą kojarzyć się głównie z przemysłem wydobywczym i ciężkim. Jednak miasto to rozwija się również jako ośrodek edukacyjny, kulturalny i handlowo-usługowy.

Katowice mogą kojarzyć się głównie z przemysłem wydobywczym i ciężkim. Jednak miasto to rozwija się również jako ośrodek edukacyjny, kulturalny i handlowo-usługowy. Katowicki rynek nieruchomości także dynamicznie się rozwija. Warto jest inwestować w nowe mieszkania na rynku pierwotnym czy lepiej poszukać lokum na rynku wtórnym?

Katowickie mieszkania

Aby przyciągnąć nowych mieszkańców do miasta, buduje się nowe mieszkania. Są one zróżnicowane pod kątem standardu – na rynku znajdziemy kawalerki, małe mieszkania oraz duże lokale, apartamenty na sprzedaż Katowice, lokale znajdujące się na obrzeżach miasta i w centrum, itd.

Rynek nieruchomości oferuje także mieszkania deweloperskie Katowice. Są to lokale, w których można rozpocząć prace wykończeniowe, ale jeszcze nie można się do nich wprowadzić.

Pierwotny rynek nieruchomości w Katowicach

Czym jest rynek pierwotny? Jest to sektor, w którym deweloperzy oferują nowe mieszkania, apartamenty i domy – w trakcie budowy lub gotowe, aby w nich zamieszkać. Rynek pierwotny jest dynamiczną częścią lokalnej gospodarki, która może zaoferować atrakcyjne perspektywy dla inwestorów oraz osób, które szukają mieszkania.

Z czym wiążą się inwestycje na rynku pierwotnym w Katowicach?

Nowe nieruchomości często wiążą się z najnowszymi rozwiązaniami, które przynoszą nowoczesność i komfort. Nowi właściciele często mogą wybrać układ wnętrza, wykończenie lub dodatkowe udogodnienia – pozwala to dostosować nieruchomość do indywidualnych potrzeb i preferencji. Nabywcy takich mieszkań mają zatem możliwość elastycznego wyboru.

Nowe mieszkania Katowice zazwyczaj mają lepszą izolację, niż starsze lokale oraz są wyposażone w energooszczędne rozwiązania. Skutkuje to niższymi rachunkami, które z kolei przekładają się na mniejsze koszty życia w Katowicach. 

Rynek pierwotny oznacza także:

  • potencjał inwestycyjny – niekiedy nieruchomość może okazać się bardziej opłacalna od wynajmu,
  • bezpieczeństwo prawne, którego nie gwarantuje rynek wtórny – na rynku wtórnym istnieje ryzyko, że osoba sprzedająca lokal zatai pewne informacje dotyczące historii nieruchomości. 

Rynek wtórny a pierwotny

Skoro już mowa o rynku wtórnym, to należy odpowiedzieć na pytanie, czym on jest? Rynek wtórny oferuje lokale z drugiej ręki, zaś pierwotny – nowe mieszkania. Różnice między nieruchomościami z obydwu rynków mogą przekładać się na konieczność płacenia podatku czy przeprowadzenia remontu. Poza tym, tak jak już zostało powiedziane, osoba sprzedająca na rynku wtórnym może – świadomie lub nie – zataić pewne informacje na temat nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego nie ma takiej możliwości, bo mieszkania są nowe, nadające się do prac wykończeniowych, ale jeszcze nie do zamieszkania.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł