Badanie rynku: Skoda Kodiaq wymiary i opinie

0
(0)

Czeska niespodzianka: Skoda Kodiaq wymiary i opinie 

Skoda Kodiaq na zawsze pozostanie w gamie czeskiego producenta autem wyjątkowym. To właśnie ona otworzyła nowy etap w historii marki, rozpoczynając sagę czeskich SUV-ów. Zaraz po niej na rynek wprowadzony został Karoq, następnie Kamiq i Enyaq. Słusznie można oczekiwać, że Kodiaq powinien być wykonany dobrze – w końcu pierwsze wrażenie jest najważniejsze – i Skoda przyłożyła się do produkcji swojego debiutanta. Jak jest w rzeczywistości? Postaramy się uporządkować fakty w zestawieniu Skoda Kodiaq wymiary i opinie.

Skoda Kodiaq – dokładne wymiary

Wymiary Skody Kodiaq są mniej więcej porównywalne z Seatem Tarraco oraz VW Tiguanem Allspace, z którymi dzieli ona płytę podłogową MQB A2. Długość pojazdu wynosi 4697 mm, szerokość 1882 mm, a wysokość to 1655 mm. Rozstaw osi wynosi 2791 mm, co nie wróży przesadnie pozytywnych wrażeń wśród pasażerów drugiego rzędu – jest to zaledwie 10 centymetrów więcej, niż Skoda Octavia. Nie uprzedzajmy jednak faktów, gdyż o wszystkim zadecydują opinie kierowców, posiadających model Kodiaq od wielu lat.

Opinie kierowców na temat różnych wariantów Kodiaqa

Powtarzające się negatywne opinie na temat Kodiaqa najczęściej dotyczą jego projektu, a więc tego, co definiuje samochód. Większość podzespołów wspólnych z Seatem czy VW ocenianych jest zaś dobrze lub bardzo dobrze. Zacznijmy od mniej przyjemnych rzeczy, by później przejść do pozytywów. 

Kodiaq istnieje w świadomości kierowców jako jeden z niewielu dużych SUV-ów (jak na warunki europejskie oczywiście), który jednocześnie nie przynależy do klasy premium, nie ma więc konieczności niepotrzebnego przepłacania za wyposażenie. Wiele dodatków wycenionych jest rząd wielkości korzystniej, niż w przypadku konkurencji spod znaku Mercedesa, Audi czy BMW. Niestety, niespodziewaną konsekwencją dobrego stosunku cena-rozmiary jest… nieprzemyślany projekt wnętrza. Kierowcy narzekają na niewielkie schowki, dziwne umiejscowienie uchwytów na kubki, słabą widoczność. Niejednokrotnie skargi dotyczą wyciszenia wnętrza, zwłaszcza w okolicach uszczelek. Być może prezentowanie tego modelu Skody jako dużego SUV-a zbyt optymistycznie nastraja klientów w kwestii oczekiwań dotyczących wnętrza. Wspomniany wcześniej rozstaw osi nie jest z gumy – Kodiaq jego wartością zaledwie o kilka centymetrów przewyższa Skodę Octavię, zaliczaną do… kompaktów.

Znacznie lepsze opinie dotyczą silników i skrzyni biegów. O ile bazowe, benzynowe 1.4 TSI o mocy 125 KM jest zdecydowanie za słabe, to już większe 2.0 TSI oraz wysokoprężne 2.0 TDI są opisywane niemalże w samych superlatywach. Ich zadowalająca elastyczność i stosunkowo niewielkie spalanie idą w parze z długowiecznością. Dosyć specyficzną wadą, przytaczaną często przez kierowców, okazuje się brak możliwości wyłączenia systemu start-stop. Do wyboru użytkownika pozostawiono napęd na przednią oś lub na wszystkie koła. Doskonale oceniana jest również skrzynia DSG, obecna w całej palecie grupy VAG – od Seata do Audi. Obecna generacja DSG charakteryzuje się znacznie wyższą kulturą jazdy, niż jej poprzednie odsłony. Jak słusznie można podejrzewać, konstrukcja rozpracowana została przez inżynierów do ostatniej śrubki, czego rezultatem jest niezawodność i wygoda podczas jazdy.  

Zestawienie Skoda Kodiaq wymiary i opinie się kończy. Jaki widać, auto nie do końca sprostało pokładanym w nim nadziejom, choć uczciwie trzeba przyznać, iż nie miał on taryfy ulgowej. Ogólne oceny wystawiane przez kierowców każą jednak sądzić, iż ostatecznie Kodiaq bardzo łatwo znajdzie coraz to nowszych nabywców.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł