Hantle – must-have wyposażenia domowej mini siłowni

0
(0)

Siłownie, które Polacy coraz chętniej urządzają we własnych domach, by systematycznie dbać o kondycję fizyczną, to często przestrzenie z bogatym i różnorodnym sprzętem treningowym. Jednym z podstawowych elementów ich wyposażenia są hantle. Nawet najskromniejsze miejsce do ćwiczeń trudno wyobrazić sobie bez tego rodzaju przyrządów. Hantle cieszą się popularnością jako sprzęt niezwykle uniwersalny, funkcjonalny i przystępny cenowo.

Jakich efektów można się spodziewać po treningu z hantlami?

Regularne ćwiczenia z hantlami to doskonały sposób na zbudowanie i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Ciężarki pomagają zwiększyć siłę mięśni barków, ramion i rąk, ale można je wykorzystać również podczas ćwiczeń modelujących brzuch, uda czy pośladki oraz wzmacniających plecy i klatkę piersiową. Jednocześnie trening z hantlami wspomaga pracę nad prawidłową postawą ciała, wzmacniając mięśnie przykręgosłupowe, ucząc utrzymania równowagi i odpowiedniej koordynacji ruchów. Po hantle warto także sięgnąć, poszukując skutecznego sposobu na spalenie kalorii i zredukowanie masy ciała, tak by cieszyć się szczupłą i atrakcyjną sylwetkę.

Ciężarki treningowe – bogaty wybór kształtów i materiałów

Planując zakup hantli, można wybierać pomiędzy przyrządami w różnych kształtach. Alternatywę dla najpopularniejszych hantli klasycznych, wyglądem przypominających sztangi (o różnych długościach), stanowią modele okrągłe w postaci odważników lub pierścieni. Tego rodzaju sprzęt produkuje się z różnych gatunków materiałów. Najczęściej można spotkać ciężarki winylowe i neopropenowe – pokryte przyjemną w dotyku powłoką zabezpieczającą podłogę przed uszkodzeniem. Ale popularne są też niezwykle wytrzymałe i praktycznie niezniszczalne hantle żeliwne oraz modele bitumiczne, powleczone tworzywem sztucznym – mniej trwałe, ale znacznie tańsze.

Hantle stałe kontra regulowane

Producenci sprzętu sportowego oferują hantle o zróżnicowanej masie – od 0,5 kg do nawet kilkudziesięciu kilogramów. Poszukujący wyposażenia do domowej siłowni mogą wybrać hantle stałe lub regulowane. Te pierwsze to przyrządy jednoczęściowe o niezmiennej wadze. Z kolei modele regulowane posiadają zdejmowane talerze, co – w miarę postępów w treningu – umożliwia stopniowe zwiększanie obciążenia bez konieczności nabywania nowego sprzętu. Choć zakup hantli regulowanych jest inwestycją kosztowniejszą, w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się korzystniejszy niż kupno kilku modeli ciężarków stałych.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł