Jak dobrać grupę natężenia pracy suwnicy?

0
(0)

Suwnice to urządzenia transportu bliskiego, nazywane w skrócie UTB, powszechnie stosowane wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przenoszenia ciężkiego ładunku w pionie i w poziomie, na stosunkowo niewielkie odległości. Używa się ich w wielu gałęziach przemysłu oraz w branży transportowej, lecz aby bezpiecznie je eksploatować, należy wcześniej prawidłowo dobrać grupę natężenia pracy suwnicy.

Jakie rodzaje suwnic znajdują najczęstsze zastosowanie?

Popularne urządzenia dźwignicowe, a do nich zaliczamy również suwnice, które można nabyć i wdrożyć w swojej firmie w różnych konfiguracjach, a ich najczęściej używane rodzaje suwnic to:

  • bramowe i półbramowe;
  • wspornikowe, nazywane konsolowymi;
  • pomostowe, natorowe i podwieszane;
  • kolumnowe.

Wszystkie te modele można bez problemu kupić w ALSO Holding, razem z profesjonalnymi usługami projektowania, transportu, montażu i wdrożenia w miejscu użytkowania, objęte pełną gwarancją i całodobowym serwisem.

Co to jest grupa natężenia pracy suwnicy?

Kupno i wdrożenie w swojej firmie dowolnego modelu suwnicy wymaga jednocześnie odpowiedniego dobrania wszystkich parametrów jej pracy, dzięki czemu spełni stawiane przed nią wymagania. Ma to również niebagatelny wpływ na koszty użytkowania, dlatego tak ważne jest dobranie grupy natężenia pracy takiego urządzenia.

Definiując to pojęcie, można powiedzieć, że jest to norma intensywności pracy danego urządzenia dźwignicowego, w naszym przypadku suwnicy, bezpieczny czas, którego nie powinno się przekraczać. Ustalone normy określają aż 8 grup natężenia pracy dźwignic, oznaczanych symbolami od A1 do A8, dodatkowo 4 klasy wykorzystania ich obciążenia, od Q1 do Q4, aż 10 klas wykorzystania suwnicy, które oznaczają symbole od U0 do U9.

Od jakich parametrów zależy grupa natężenia pracy suwnicy?

Obliczenie grupy natężenia pracy suwnicy nie jest prostym zadaniem, lepiej więc nie robić tego we własnym zakresie, lecz zdać się na fachową pomoc specjalistów w tej dziedzinie. Takich znajdziecie w ALSO Holding i wchodzi to w zakres doboru urządzenia do indywidualnych potrzeb i wymagań przyszłego użytkownika. Usługa dotyczy zarówno nowych, zamawianych suwnic, jak i sprzętu już pracującego.

Przy dokonywanych obliczeniach trzeba uwzględnić kilka istotnych parametrów pracy, przede wszystkim takich jak:

  • udźwig suwnicy;
  • rodzaj podnoszonych ciężarów, czy są mniejsze, czy też zbliżone do nominalnych;
  • częstotliwość pracy suwnicy;
  • kierunek pracy suwnicy;
  • czas pracy urządzenia.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł