Jaki telewizor wybrać do oglądania sportu?

0
(0)

Śledzenie sportowych rozgrywek na dużym ekranie to prawdziwa przyjemność. Jednak nie każdy telewizor będzie się do tego nadawał. Aby oddawanie się tej rozrywce było naprawdę komfortowe, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Sprawdź, jakie telewizory najlepiej nadają się do oglądania sportu!

Nowoczesne telewizory posiadają wiele funkcji, które pozwalają uzyskać obraz bardzo wysokiej jakości. Jednak śledzenie sportu często wymaga także ekranu dającego wrażenie wysokiej płynności i szczegółowości. Istnieje wiele technologii, które sprawiają, że oglądanie sportowych zmagań dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie.  Jakie parametry powinien mieć taki telewizor?

Telewizory z technologią QLED i mini LED

Wybierając ekran, który ma służyć do oglądania sportu, warto wziąć pod uwagę telewizory QLED i mini LED. Te technologie łączy w sobie telewizor TCL 65c803. Technologia mini LED wykorzystuje miliony mikroskopijnych diod LED, co pozwala uzyskać wyjątkowojasne i precyzyjnie wyświetlane treści. Z kolei QLED zapewnia nasycone kolory o szerokim zakresie. Dzięki temu można uzyskać bardzo precyzyjny i szczegółowy, a przy tym niezwykle realistyczny obraz.

Płynny ruch dzięki telewizorom z wysoką częstotliwością odświeżania

Nowoczesne modele telewizorów charakteryzują się także wysoką częstotliwością odświeżania. Aby obraz był wyświetlany naprawdę płynnie, częstotliwość ta powinna wynosić co najmniej 120 Hz. Oczywiście im wyższa, tym lepiej – można zdecydować się np. na telewizor 4K 144Hz. Płynność zmiany obrazu jest niezwykle istotna podczas oglądania sportu, który oparty jest na dynamicznym ruchu. Ten parametr jest bardzo istotny i mocno wpływa na jakość doznań podczas oglądania.

Telewizory w doskonałej rozdzielczości

Spośród dostępnych na rynku modeli do oglądania sportu najlepiej nadają się telewizory full HD i 4K. Te technologie pozwalają na wierne odwzorowanie obrazu wraz z jego detalami. Na realistyczność obrazu duży wpływ ma także wykorzystanie HDR, co pozwala uzyskać wrażenie głębi.

Odpowiednie wymiary ekranu – jak je dobrać?

Wiele osób uważa, że im większa przekątna ekranu, tym lepiej. Jest w tym wiele prawdy – oglądanie małego ekranu nie jest zbyt komfortowe, szczególnie w przypadku sportu, gdzie ważny jest precyzyjny obraz. Jednak zbyt duży ekran też nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Najlepiej zdecydować się na dostosowanie wielkości ekranu do rozmiaru pokoju i odległości od kanapy lub fotela. W przypadku telewizorów full HD na każdy cal przekątnej powinno przypadać od 4 do 4,5 cm odległości, co oznacza, że telewizor o przekątnej 65 cali powinien być oddalony od oglądającego o około 2,6 do 3 m. 

Nieco inaczej wyglądają obliczenia dla telewizorów 4K – tutaj na każdy cal przekątnej ekranu przypada 2,1 do 3,5 cm odległości. Oznacza to, że telewizor o przekątnej 65 cali należy oglądać z odległości 1,4 do 2,3 m.

Warto też pamiętać o umiejscowieniu telewizora na odpowiedniej wysokości. Zwykle zaleca się, żeby było to około 100 do 120 cm od podłogi. Jednak wiele zależy również od wysokości siedziska oraz rozmiaru samego telewizora. Optymalna wysokość nie wymaga nadmiernego zadzierania głowy do góry podczas spoglądania na ekran.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł