Kreatyna – czy warto ją stosować?

4
(2)

Regularna suplementacja kreatyny poprawia wydolność i siłę, zwiększa masę mięśniową oraz ułatwia regenerację. Ta substancja jest szczególnie ceniona przez sportowców, którzy stale dążą do poprawiania swoich osiągnięć. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po kreatynę.

Czym jest kreatyna?

Kwas beta-metyloguanidynooctowy, znany też jako kreatyna, jest azotowym związkiem, który naturalnie występuje w mięśniach człowieka. Osoba ważąca 70 kilogramów ma w organizmie około 130 g kreatyny. Dzienne zapotrzebowanie na kwas beta-metyloguanidynooctowy wynosi 2 g, jednak tylko połowa tej dawki jest wytwarzana z aminokwasów – pozostałą część trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety dla sportowców, który pozytywnie wpływa na kondycję organizmu. Specyfiki zawierające ten kwas zyskały sławę po olimpiadzie w Barcelonie w 1992 roku, kiedy złoci medaliści biegów krótkodystansowych przyznali, że podczas przygotowań do występu suplementowali się kreatyną.

Suplement diety stworzony dla sportowców

Kreatyna poprawia sportowe wyniki i jest szczególnie przydatna w przypadku osób trenujących konkurencje bazujące na krótkim i bardzo intensywnym wysiłku fizycznym. Kwas beta-metyloguanidynooctowy znacząco przyczynia się do zwiększania siły i rozbudowy mięśni. Ten środek przydaje się także sportowcom uprawiającym dyscypliny wydolnościowe, ponieważ przyspiesza regenerację po wysiłku i niweluje ból związany z gromadzeniem się kwasu mlekowego. Działanie kreatyny może się różnić w zależności od:

  • jej średniego spożycia,
  • częstotliwości i rodzaju treningów,
  • wieku sportowca,
  • ilości szybkokurczliwych włókien mięśniowych.

Zawsze należy wybierać kreatynę ze sprawdzonych źródeł. Warto sięgnąć po bezpieczne preparaty, które można kupić na stronie https://mybionic.pl/.

Jak działa kreatyna

Kreatyna wykazuje zdolność do przenoszenia fosforanów – po ich przyłączeniu do komórki tworzy się fosfokreatyna, stanowiąca źródło energii potrzebnej do skurczu mięśni szkieletowych. Komórki mięśniowe odżywiają się ATP – ten związek nie może być magazynowany w organizmie, jednak fosfokreatyna pozwala na szybkie dostarczenie adenozynotrifosforanu do intensywnie działających mięśni. Dzięki większej zdolności do pracy następuje szybszy przyrost masy mięśniowej, co znacznie ułatwia budowanie wymarzonej sylwetki.

Zasady suplementacji kreatyny

Żadne badania nie udowodniły jeszcze, czy lepiej jest przyjmować kreatynę przed, czy po treningu. Ważne jest, by zażywać suplementy w porach treningowych, z kolei w dni przeznaczone na regenerację godzina przyjmowania nie ma znaczenia. Najlepiej zrobić to po posiłku – dzięki węglowodanom i białkom obecnym w pożywieniu kwas beta-metyloguanidynooctowy będzie lepiej przyswajalny. Warto pamiętać, że kreatyna nie wspiera redukcji, dlatego osoby odchudzające się jej nie potrzebują – wyjątek stanowią ludzie aktywni fizycznie, którzy nie chcą stracić tkanki mięśniowej, ponieważ suplementacja połączona z regularnymi treningami pozwala utrzymać siłę na stałym poziomie.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł