Początkujące osoby mają wiele wątpliwości co do tego, jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. Na szczęście to zadanie wbrew pozorom nie jest trudne i z biegiem czasu nie sprawi nam już żadnych trudności! Sprawdźmy zatem, jak w odpowiedni sposób zakładać oraz zdejmować soczewki kontaktowe i jak o nie dbać. O czym warto pamiętać?
Pierwszy krok
Jak zakładać soczewki kontaktowe? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, musimy mieć na uwadze początkowe czynności, podejmowane jeszcze przed zakładaniem soczewek. Zawsze należy przestrzegać zaleceń specjalisty, który wskaże nam, w jaki sposób zadbać o swoje soczewki. Przed założeniem musimy dokładnie umyć ręce mydłem, a następnie wysuszyć je ręcznikiem. Potem możemy przejść do nakładania soczewek w tej samej kolejności, co zwykle (np. od prawego oka).
Kształt soczewki
Jeszcze przed założeniem nie zapominajmy o sprawdzeniu kształtu soczewki. Umieśćmy ją na czubku palca i skierujmy w stronę światła – jeżeli krawędzie wyginają się na zewnątrz, to znak, że soczewka jest wywinięta na drugą stronę. Z kolei gdy zachowany zostaje kształt półkolisty, wszystko jest dobrze. Na wielu soczewkach znajdują się także wskaźniki cyfrowe, dzięki którym rozpoznamy to, czy soczewki są wywinięte na drugą stronę.
Zakładanie soczewek kontaktowych
Przejdźmy teraz do tego, jak zakładać soczewki w odpowiedni sposób. Naszym zadaniem jest przytrzymanie palcami oka otwartego, co pozwala powstrzymać odruch mrugania. Soczewkę trzymamy na czubku palca, a pozostałymi palcami przytrzymujemy dolną powiekę. Kierujemy wzrok do góry i umieszczamy soczewkę na oku. Potem pomału puszczamy powiekę i na chwilę zamykamy oko – to pozwala idealnie dopasować soczewkę do gałki ocznej. Tak samo postępujemy również z drugim okiem!
Zdejmowanie soczewek kontaktowych
Jak zdjąć soczewki kontaktowe? To zadanie nie jest trudne i wymaga wykonania kilku prostych kroków. Zdejmowanie soczewek wykonamy w kilka sekund, zwłaszcza gdy mamy już wprawę w tej czynności. Proces ten obejmuje:
- Upewnienie się, że nasze ręce są umyte i suche – rozpocznijmy od prawego oka, tak aby nie pomylić soczewek. Skierujmy wzrok do góry i delikatnie przytrzymajmy dolną powiekę palcem środkowym.
- Usunięcie soczewki kontaktowej za pomocą palca wskazującego – powoli przybliżamy palec do oka, a następnie zsuwamy soczewkę na dół, na białą część oka.
- Delikatne ściskanie soczewki kontaktowej – to pomaga w procesie szybkiego wyjęcia soczewki z oka.
- Dezynfekcję soczewek kontaktowych.
Jak wykonać dezynfekcję?
Wiemy już, jak ściągać soczewki w prawidłowy i bezpieczny sposób. A jak wykonać dezynfekcję? Konieczne jest użycie specjalnego płynu do pielęgnacji soczewek. Jeżeli używamy jednodniowych soczewek kontaktowych, trzeba je wyrzucić przed snem. Ważne jest to, aby do płukania soczewek wielokrotnego użytku nie używać wody z kranu! Odpowiednia dbałość o te produkty pozwoli nam cieszyć się higieną, bezpieczeństwem i niezawodnością na co dzień.
Podsumowując, warto podkreślić, że proces zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo pamiętajmy o dezynfekcji i odpowiednim przechowywaniu soczewek wielokrotnego użytku.