Zakup spodni w odpowiednim rozmiarze sprawia wielu mężczyznom problem. Wiąże się to przede wszystkim z oznaczeniami na metkach, które bardzo często różnią się w zależności od producenta (np. spodnie z H&M będą całkiem inne od spodni kupionych w Levis’ie, czy też Wranglerze). Zatem jak czytać rozmiar spodni męskich, aby dobrać odpowiedni dla siebie? W poniższym artykule podpowiadamy, jak odnaleźć się w gąszczu oznaczeń na metkach i jak je właściwie rozszyfrować.
Rozmiarówka spodni męskich — rodzaje
Na metkach spodni męskich można znaleźć następujące oznaczenia:
Literowa XXS – 4XL
Ta rozmiarówka stosowana jest zwykle w przypadku spodni sportowych. Kolejność rozmiarów jest następująca: XXS, XS, S, M, L, XL, XXL, 3XL, 4XL. Nazwy poszczególnych rozmiarów pochodzą od angielskich słów small (S), medium (M), large (L) i extra (rozmiary z X). Co więcej, przy tej rozmiarówce podawane są także różne wersje długości np. short, regular i long. Pozwala to lepiej dobrać rozmiar osobom o różnym wzroście. Jeśli takie oznaczenie nie pojawia się, znaczy to, że spodnie występują tylko w jednej długości dla każdego rozmiaru w pasie.
W/L w calach
Litera W (waist) oznacza obwód w pasie, a L (length) to długość nogawki. Zatem co oznacza rozmiar W32 L32? Spodnie w rozmiarze 32/34 mają obwód i długość 32 cale. Innym przykładem może być rozmiar spodni 32/34. Jaki to rozmiar W32 L34? Skoro pierwszą wartością jest obwód pasa, a drugą długość, to spodnie 32/34 mają w pasie 32 cale, a nogawka ma długość 34 cale.
Aby obliczyć obwód w centymetrach, należy pomnożyć powyższe liczby przez 2,54. Zatem rozmiar spodni 32/34 po przeliczeniu to około 81,5 cm w pasie, 86,5 cm dla nogawki. Analogicznie wyliczamy rozmiar w calach, dzieląc po prostu wymiary w centymetrach przez 2,54. Przykładowo dla mężczyzny mającego obwód w pasie 91 cm i nogawkę o długości 86 cm najlepsze będą spodnie w rozmiarze W36/L34.
Numeracja europejska
Rozmiarówka europejska określana jest liczbami w odstępach co 2, otrzymujemy więć: 42, 44, 46, 48, 50, 52 itd. W tym wypadku liczbę trudno jest raczej dopasować do konkretnych wymiarów ciała. Dlatego warto sprawdzić, jak wygląda tabela rozmiarów spodni podana przez producenta. Znajdują się w niej informacje takie jak: obwód w pasie, obwód bioder, obwód talii, długość nogawki i inne. Wszystkie podawane są w centymetrach, dzięki czemu łatwo sprawdzić, czy nam odpowiadają.
Poniżej przykładowa tabela rozmiarów spodni męskich.
Numeryczna — jeansy
Rozmiarówka jeansowych spodni męskich z reguły zaczyna się od 28 i kończy na 42. Należy jednak pamiętać, że spodnie różnych producentów mogą się znacznie różnić od siebie wielkością, nawet jeśli na metce mają ten sam rozmiar. Na przykład spodnie produkowane przez firmy amerykańskie są znacznie większe niż modele produkowane w Europie – amerykańska L może mieć podobną wielkość do europejskiego XL, a czasami nawet XXL.
Warto także zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Spodnie jeansowe zawierają zwykle domieszkę elastanu, stretchu lub też innego materiału, który odpowiada za ich rozciągliwość. Dlatego nie należy kupować spodni zbyt luźnych, zwłaszcza w pasie.
Jak zatem czytać rozmiar spodni męskich?
Można to zrobić na dwa sposoby:
1. Zastosować porównanie do już noszonych spodni – sugerowana metoda to zmierzenie ulubionego modelu.
2. Pobrać własną miarę. Jak to zrobić?
- Miarą krawiecką mierzymy się w pasie (należy pamiętać, że że pas wypada nieco poniżej pępka, na kościach) i zapisujemy wynik, jaki uzyskamy w centymetrach.
- Następnie mierzymy długość nogawek (miarkę przykładamy od kroku do dołu, nieco poza kostkę) i również zapisujemy wynik.
- Uzyskane wyniki, każdy z osobna, należy podzielić przez 2,54 cm, gdyż tyle wynosi 1 cal.
- Otrzymujemy dwa wymiary, na przykład: jeśli w pasie mamy 76 cm, a długość nogawki to 81 cm, wówczas odpowiedni rozmiar spodni to 30/32.
Jeśli posiadamy już owe wymiary, znajdujemy odpowiednie wartości w tabeli rozmiarów wybranego modelu spodni i dopasowujemy swój rozmiar. Za dopuszczalne różnice w wartościach przyjmuje się 1-2 cm.
Przy wyborze spodni należy pamiętać, że nie tylko rozmiar ma znaczenie. Zupełnie inaczej układają się spodnie o kroju regular, slim czy skinny. Każdy z tych fasonów pasuje na inną sylwetkę i choćby nawet rozmiary były podobne, to takie spodnie niekoniecznie będą dobrze się układać na nas. Ponadto niektórzy mężczyźni preferują spodnie bojówki, a inni z kolei chinosy. Dlatego przed zakupem należy dobrze zastanowić się, jaki efekt zamierzamy osiągnąć i jaki fason będzie odpowiedni do naszej budowy ciała.