Smaczna nalewka z aronii – przepis i właściwości zdrowotne

5
(1)

Domowej roboty nalewki nie bez powodu cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Już nawet nie chodzi tu o wygodne i szybkie kupienie takiego trunku w sklepie, a o to, by wykonać go samodzielnie, wiedząc tym samym co dokładnie się w nim znajduje. Zakup świeżych aronii lub zerwanie ich we własnym ogrodzie plus kilka prostych i ogólnodostępnych składników to doskonały pomysł na to, by osobiście wykonać taką pyszną, i co ważne – zdrową nalewkę. Czy warto?

Jakie zalety ma nalewka z aronii?

Nalewki z tego smacznego owocu mają szereg korzystnych właściwości, które dobrze wpływają na nasze zdrowie. Już jeden kieliszek spożywanej co jakiś czas nalewki może sprawić, że nasz organizm będzie się czuł zdecydowanie lepiej! Aroniowe nalewki to przede wszystkim bogate źródło bioflawonoidów, które mają duże znaczenie przeciwbakteryjne, sprawdzone remedium na różnego rodzaju żołądkowe problemy (aronia świetnie wpływa na układ trawienny) oraz sprytny sposób na bez lekowe, naturalne łagodzenie dolegliwości całego układu pokarmowego.

Nalewka wskazana jest też dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, ponieważ łagodzi jego objawy. Wpływa też dobrze na pracę wątroby i trzustki, zmniejsza poziom cholesterolu, tym samym obniżając ryzyko miażdżycy i świetnie działa na osoby zmagające się z nadciśnieniem. Ten trunek pomoże też obniżyć poziom cukry w organizmie i jednocześnie będzie wspierał produkowanie insuliny! To jeszcze nie wszystko: poprawi prace układu krwionośnego, zadziała profilaktycznie przeciw pojawianiu się zakrzepów i żylaków oraz pozytywnie wpłynie zarówno na wygląd skóry, jak i na ogólne wzmocnienie całego organizmu.

Przepis na nalewkę:

  • 2 kg owoców aronii
  • 0,5 kg cukru
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wody

Najpierw mrozimy aronię na około 48 godzin, później owoce wsypujemy do dużego słoja, zalewamy spirytusem wymieszanym z wodą (woda powinna być przegotowana i wystudzona!), a następnie całość mikstury odstawiamy na przynajmniej cztery tygodnie. Po tym czasie zlewamy ze słoika pierwszy płyn (nie wolno go wyrzucać, będzie potrzebny!), zasypujemy owoce cukrem i znów odkładamy na około tydzień. Po upływie tygodnia zlewamy z owoców płyn, który się z nich wytrącił, przecedzamy owocowe przez sitko i łączymy ze sobą oba płyny – ten odłożony wcześniej i ten po owocach. Całość umieszczamy w butelkach i chowamy w ciemnych miejscu na 6 miesięcy.

I to wszystko. Finalnie po pół roku możemy już rozsmakowywać się w zdrowej i naprawdę smacznej nalewce, ciesząc się jej zdrowotnymi właściwościami.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł