Suplementacja białka — czy warto?

0
(0)

Białko jest niezbędnym składnikiem diety każdego sportowca, ponieważ jako główny budulec mięśni, odgrywa niezwykle istotną rolę w procesach regeneracyjnych i adaptacyjnych po intensywnym wysiłku fizycznym. Wiele osób zastanawia się, czy suplementacja białka jest konieczna i czy w przypadku osób aktywnie uprawiających sport należy stosować odżywki białkowe. W tym artykule postaramy się udzielić KONKRETnej odpowiedzi na tego typu pytania.

Czy odżywki białkowe są potrzebne w diecie sportowca?

Białko wspiera wzrost i naprawę tkanek, bierze udział w produkcji hormonów i enzymów, wzmacnia układ odpornościowy oraz jest źródłem energii. Dla sportowców, szczególnie uprawiających dyscypliny siłowe i wytrzymałościowe, białko jest kluczowe dla budowania masy mięśniowej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie organizmowi białka wraz ze zrównoważoną dietą.

W przypadku sportowców mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na zwiększoną podaż białka, dlatego czasem dieta nie wystarczy. W związku z tym warto jest sięgać po KONKRETne suplementy białkowe, które przyczynią się do wzrostu masy mięśniowej oraz regeneracji mięśni po intensywnym treningu. Na rynku dostępne są różnorodne odżywki proteinowe, produkowane z myślą właśnie o osobach mających zwiększone zapotrzebowanie na spożywanie białka.

Poznaj popularne rodzaje odżywek białkowych

Na sklepowych półkach, również tych wirtualnych, znajdziesz różne rodzaje suplementów białkowych zawierających naturalne białko serwatkowe. Są to::

  • izolat białka serwatkowego – zawiera do 90% białek;
  • hydrolizat białka serwatkowego – ma nawet do 100% białka;
  • koncentrat białka serwatkowego – do 80% białka.

Dla osób preferujących dietę wegańską przeznaczone są białka roślinne pozyskiwane z roślin strączkowych. Białko roślinne uznawane jest za równie dobry wybór, jak inne preparaty białkowe pochodzenia zwierzęcego.

Wybierając odżywki białkowe można kierować się nie tylko zawartością białka w KONKRETnym produkcie, ale także smakiem. Proszek przeznaczony do przygotowywania koktajli białkowych może mieć smak czekoladowy, truskawkowy i wiele, wiele innych. Dostępne są także oczywiście białka o smaku neutralnym. 

Warto zwrócić uwagę na to, że koktajle białkowe zapewniają na długo uczucie sytości, dzięki czemu białka smakowe sprawdzają się świetnie jako desery, zamiast klasycznych słodyczy, które dostarczają jedynie zbędnych kalorii. 

W jaki sposób suplementować białko serwatkowe?

Wybór odpowiedniego produktu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz celów treningowych. Zapotrzebowanie na białko u osób aktywnych fizycznie jest wyższe niż u osób prowadzących siedzący tryb życia i wynosi od 1,2 do 2,2 g na kilogram masy ciała. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wartość ta zależeć będzie od rodzaju i intensywności treningu, musisz także dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb.

Osoby regularnie trenujące powinny zastanowić się nad rozpoczęciem suplementacji białkiem, jeżeli w ich codziennej diecie może go brakować. Jeżeli masz ograniczony dostęp do pełnowartościowych źródeł białka, to suplementy zawierające koncentraty białka serwatkowego będą doskonałym rozwiązaniem.

Odżywka białkowa przyda się także, gdy potrzebna jest szybka regeneracja po intensywnym treningu. Korzystanie z odżywek białkowych w postaci szybkich do przygotowania koktajli sprawdzi się, gdy chcesz szybko zwiększyć masę mięśniową. Ciągła suplementacja pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej na zaplanowanym poziomie. Dotyczy to zarówno klasycznych suplementów białka serwatkowego, jak i białek ze źródeł roślinnych.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł