Co to jest i jak działa wał odbioru mocy?

0
(0)

WOM, czyli wał odbioru mocy, to bardzo ważny element ciągnika oraz innych maszyn rolniczych, do których podczepiamy różnego rodzaju sprzęty, takie jak kosiarki czy spryskiwacze. Najprościej rzecz ujmując, wał odbioru mocy przekazuje do nich energię, dzięki której mogą zostać wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem podczas prac polowych. Na czym dokładnie polega jego działanie?

Jak działa wał odbioru mocy?

Wał odbioru mocy, zwany również wałkiem przekaźnika, ma postać osi bądź wała zębatego i najczęściej mieści się z boku lub z tyłu maszyny rolniczej. Stanowi on połączenie pomiędzy silnikiem maszyny a innym sprzętem, który chcemy zastosować. Co ważne, wał odbioru mocy (WOM) jest niezależny od tego, gdzie znajduje się skrzynia biegów, a także od prędkości maszyny i to właśnie między innymi stąd bierze się jego wszechstronne zastosowanie.

Działanie wału odbioru mocy polega na przekazaniu mocy z maszyny rolniczej, często ciągnika, do podłączonego sprzętu, takiego jak chociażby spryskiwacz. Przekaz ten jest możliwy dzięki wałowi odbioru mocy znajdującemu się w ciągniku, wałowi przekazu mocy, który jest elementem łączącym oraz wałowi przyjęcia mocy, który umiejscowiony jest w przyłączonej maszynie. Warto podkreślić, że wszystkie nowoczesne, produkowane obecnie ciągniki posiadają wyjście dla wału odbioru mocy, a niektóre z nich pozwalają na uzależnienie jego pracy od prędkości jazdy – wówczas jego obroty są do niej proporcjonalne.

Najważniejszy parametr wału odbioru mocy

Najważniejszym parametrem wału odbioru mocy, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru tego elementu, jest moment obrotowy, z pomocą którego możemy również obliczyć maksymalną moc. Prędkość WOM powinna być jak najlepiej dostosowana do prędkości podłączanej maszyny – idealną sytuacją jest, gdy są one takie same. W przypadku maszyn rolniczych standard, jeśli chodzi o moment obrotowy, mieści się w przedziale od 540 do 1000 obrotów na minutę, jednak zdarzają się również maszyny, w których parametr ten sięga 1400 obrotów.

Wybierając wałek przekaźnika mocy, warto także zwrócić uwagę na to, czy w przypadku danego produktu mamy możliwość ustawienia kąta, pod jakim będzie pracował ten element. W kontekście jego działania należy również wziąć pod uwagę rodzaj jego konstrukcji. Dobrym pomysłem jest również zapobieganie przeciążeniu wała odbioru mocy poprzez wyposażenie się w sprzęgła w układzie automatycznym lub te posiadające ścinany kołek.

O czym należy pamiętać podczas eksploatacji wałka przekaźnika mocy?

Przede wszystkim o prawidłowe funkcjonowanie wału odbioru mocy należy dbać już na etapie montażu – nie powinien on być zbyt luźny. Jeśli chcemy poprawić stabilność, możemy zdecydować się na zastosowanie specjalnych łączników lub kołnierzy. Konieczne jest ponadto pamiętanie o regularnym doglądaniu stanu powierzchni wału odbioru mocy i w razie konieczności przeprowadzić odpowiednie zabiegi konserwacyjne. Tutaj warto wspomnieć także o tym, że aby ograniczyć konieczność serwisowania tego elementu, podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy jest on pokryty warstwą ochronną i z jakiego materiału został wykonany – dobrze, by był on odporny na korozję.

Śruby korbowodowe – niezbędny element wału korbowego

Wału korbowego jest istotnym elementem dla funkcjonowania silnika – zamienia on ruch posuwisto-zwrotny w obrotowy. Część ta jest połączona tłokiem z korbowodem, a ten złożony jest ze stopki i pokrywy złączonych śrubami korbowodowymi. Elementy te są niezwykle istotne dla pracy silnika, a w związku z tym pośrednio wpływają również na działanie wałka przekaźnika, który stanowi połączenie między jednostką napędową a podłączonym do maszyny urządzeniem.

W związku z tym, jeżeli zależy nam na zapewnieniu prawidłowej pracy wału odbioru mocy, musimy spojrzeć na jego współzależność z innymi częściami i zadbać również o ich poprawne funkcjonowanie. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w dobrej jakości śrubę korbowodu, która odpowiada za jego mocowanie, dlatego powinna cechować się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł