Czym jest astygmatyzm i jak go rozpoznać?

Ophthalmologist doctor with the snellen chart
0
(0)

Wady wzroku można podzielić zarówno na wrodzone jak i nabyte. Zazwyczaj objawiają się one poprzez zaburzenia widzenia, które mimo wszystko można łatwo skorygować. Jedną z popularniejszych wad, zarówno w odniesieniu do dzieci jak i do dorosłych, jest niezborność. Czym jest ta dolegliwość i w jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Niezborność – czym ona jest?

Niezborność to nic innego jak dobrze znany astygmatyzm. Ta wada wzroku dotyczy zaburzeń w obrębie symetrii obrotowej gałki ocznej. Bardzo często jest ona wykrywana u dzieci już na wczesnym etapie rozwoju. Astygmatyzm sprawia, że na siatkówce powstaje obraz niepunktowy, czyli po prostu rozmazany. Astygmatyzm powoduje także wiele innych objawów i dolegliwości, aczkolwiek obecnie istnieją sprawdzone i skuteczne metody korekcji tej wady wzroku.

Jak objawia się niezborność?

Wiedząc już co to jest astygmatyzm, warto się zastanowić, w jaki sposób może się on objawiać. Okazuje się, że bardzo często początkowe symptomy są mylone ze zwykłym zmęczeniem oczu, które przecież przytrafia się każdemu. Jednak astygmatyzm – objawy, które postępują w miarę rozwoju wady, są dość oczywiste. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • nieostre widzenie i rozmazywanie się przedmiotów;
  • lepsze widzenie linii poziomych niż pionowych lub na odwrót;
  • nadmierne mrużenie oczu;
  • problemy z rozróżnianiem kształtów.

Oczywiście, wyżej wymienione objawy należą do tych, które przy astygmatyzmie występują najczęściej. Jednocześnie nie da się wykluczyć również tego, że astygmatyk będzie doświadczał chronicznych bóli głowy, a także problemów z widzeniem przy słabym oświetleniu.

Jak leczy się niezborność?

Astygmatyzm to wada wzroku. Co za tym idzie, nie wymaga ona leczenia, a jedynie odpowiedniej korekcji. Co do zasady, na początku konieczne jest wykonanie pełnych badań diagnostycznych. Specjalista musi oszacować jak bardzo zaawansowany jest problem, a także ustalić najlepszą metodę korekcji. Zazwyczaj poleca się soczewki kontaktowe lub okulary. Mają one skorygować kształt jednego lub obu elementów aparatu wzroku, by na siatkówce powstał ostry obraz. Soczewki kontaktowe do leczenia astygmatyzmu są specjalnie profilowane i znacznie różnią się od standardowych modeli. Dla astygmatyków przeznaczone są soczewki toryczne, dopasowane do konkretnej wady wzroku, którą jest niezborność.

Co wyróżnia toryczne szkła kontaktowe?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, soczewki na astygmatyzm to soczewki toryczne. Nie są to tradycyjne szkła kontaktowe, a różnicę można zauważyć gołym okiem. Soczewki kontaktowe toryczne przypominają swoim kształtem przeciętego na pół obwarzanka. Co więcej, mają one także różną grubość w poszczególnych strefach. Nieregularna budowa, a także charakterystyczna forma sprawiają, że ten rodzaj soczewek kontaktowych jest w stanie szybko i skutecznie poprawić jakość widzenia w przypadku osób borykających się z niezbornością. Jednocześnie dobranie ich odpowiedniej mocy powinno być poparte szczegółową konsultacją okulistyczną.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł