Domowy barista – pomysł na hobby. Co musisz wiedzieć o kawie?

0
(0)

Wybór najlepszych ziaren kawy, kompozycja smaków i odpowiednie przyrządzanie zmielonych ziaren to wysublimowana sztuka, którą zajmują się bariści. Poszerzenie wiedzy na temat kawy i przyrządzanie jej w domu na wiele sposobów to również pomysł na hobby. Co warto wiedzieć przed wejściem w świat znawców kawy i jej miłośników?

Podstawowe gatunki kawy

Wejście do świata baristów, także tych domowych, może być fascynującym i ciekawym doświadczeniem. Warto poznać kilka najważniejszych aspektów tego hobby.

Arabica i Robusta to dwa główne gatunki kawy. Ze względu na głębie bukietu i aromatu oraz nuty owocowe, kakaowe, orzechowe, korzenne lub kwiatowe bariści i miłośnicy kawy częściej sięgają po Arabikę. W porównaniu do Robusty charakteryzuje się mniejszą zawartością kofeiny, co może być znaczące dla osób, które piją kilka filiżanek kawy dziennie. Z kolei Robusta, bardziej intensywna w smaku i z wybijającą się nutą goryczy zawiera w sobie więcej kofeiny. Najczęściej jest wykorzystywana do mieszanek kaw oraz do espresso, ponieważ pozwala na uzyskanie mocnej cremy.

Warto również umieć rozróżniać zmielone ziarna od świeżo palonych. Świeżo zmielone kawy ziarniste mają bardziej intensywny smak, dlatego warto rozważyć zakup młynka do kawy, którego używanie pozwoli na utrzymanie świeżego aromatu kawy.

Proces przygotowywania kawy

W procesie przygotowywania kawy  niemałą rolę odgrywa tzw. grind size, czyli poziom zmielenia ziaren. W zależności od sposobu parzenia kawy, ziarna będą wymagać różnego rodzaju zmielenia. Grube ziarno sprawdzi się do metod parzenia takich jak drip czy French press.

Podobnie jak w przypadku parzenia herbaty, temperatura wody będzie miała bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o kawę. Jeśli zależy nam na ekstrakcji aromatów z kawy, temperatura wody, w zależności od sposobu przygotowywania, powinna wahać się od 90 do 96 stopni Celsjusza. Również proporcje kawy względem wody będą miały znaczenie.

W miarę rozwoju swojego hobby możesz testować różne sposoby parzenia i wydobywania z kawy głębi smaku. Grubo zmielone ziarna kawy możesz zalać letnią wodą i umieścić na kilkanaście godzin w lodówce. Przez ten czas z ziaren wytrąci się jeszcze więcej kofeiny a przygotowany w ten sposób napój, tzw. cold brew, sprawdzi się np. podczas cieplejszych dni.

Sprzęt, przechowywanie oraz sposób podawania

Dla zachowania świeżości oraz aromatu duże znaczenie ma również przechowywanie kawy. Sprawdzą się szczelne pojemniki umieszczone w suchym i chłodnym miejscu, bez dostępu do światła słonecznego.

Kawę bardzo często podaje się z dodatkami, np. z mlekiem. Umiejętność jego spieniania ma więc duże znaczenie. Możesz również trenować się w robieniu wzorków na kawie podczas wlewania jej do kubka we właściwy sposób.

Przed zakupem sprzętu np. zaawansowanego ekspresu do kawy, młynka, wag czy termometru warto poznać swoje upodobania smakowe oraz upewnić się, że bycie domowym baristą przyniesie nam dużo radości, satysfakcji oraz że mamy ochotę i jesteśmy gotowi na ciągłe zdobywanie i poszerzanie wiedzy na temat kawy i różnych sposobów jej przygotowywania.

Artykuł sponsorowany

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł