Farmy wiatrowe – jak bezpiecznie zainwestować?

0
(0)

Z roku na rok coraz więcej inwestorów dostrzega korzyści, jakie mogą wynikać z inwestycji w sektor odnawialnych źródeł energii. Mowa tutaj zwłaszcza o farmach wiatrowych, których wartość według różnych szacunków ma w następnych latach tylko rosnąć. Farmy wiatrowe to również znakomity sposób na wytwarzanie energii elektrycznej przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne. Każda inwestycja obarczona jest jednak ryzykiem, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto się odpowiednio przygotować.

Inwestycja w farmę wiatrową — zalety 

Inwestycja w farmy wiatrowe można potraktować długoterminowo. Z czasem farma zacznie generować bowiem pasywny dochód z tytułu sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej. Co więcej, po zainstalowaniu turbin wiatrowych koszty eksploatacji są relatywnie niskie w porównaniu z np. elektrowniami konwencjonalnymi. Farmy wiatrowe nie emitują też szkodliwych dla środowiska substancji, co pomaga w redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

Warto tutaj jednak pamiętać, że produkcja energii elektrycznej w farmach wiatrowych uzależniona jest głównie od warunków pogodowych i siły wiatru. Sam koszt budowy farmy wiatrowej jest dość wysoki, a zwrot inwestycji rozłożony w czasie. Opłacalność takiej decyzji da się skutecznie zmierzyć, wykorzystując badanie Due Diligence

Badanie Due Diligence — co to takiego?

Due Diligence to szczegółowe badanie danego przedsiębiorstwa, które jest zlecane na potrzeby zainteresowanego inwestora. Proces ten obejmuje zatem analizę wszystkich aspektów biznesowych firmy, co w konsekwencji pozwala oszacować potencjalne długoterminowe korzyści z danej inwestycji. 

Badanie Due Diligence trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy i jest procesem wieloetapowym. Początkowo dotyczy to głównie szeroko pojętej analizy rynku, która pozwala prawidłowo wycenić określoną inwestycję. Na tym etapie doradcy finansowi, prawnicy i inni specjaliści przygotowują zestaw najróżniejszych danych, które później mają zostać w atrakcyjnej formie zaprezentowane przed inwestorem. 

Po wstępnych rozmowach następuje podpisanie umowy NDA, dzięki której inwestor może wejść w posiadanie bardziej szczegółowej wiedzy na temat danej inwestycji. Później następuje etap negocjacji, w którym zebrane dane są badane i analizowane przez specjalistów, a następnie konsultowane i prezentowane przed inwestorem. Ma to pomóc w opracowaniu konkretnych warunków transakcji, oszacowaniu rentowności biznesu, jego realnej wartości oraz w określeniu ryzyk i zagrożeń. 

Ze względu na poufność niektórych informacji, które są przetwarzane, firmy decydują się na zebranie wszystkich dokumentów w wirtualnym pokoju danych. Wykorzystanie Virtual Data Room nie jest jednak przypadkowe — tego typu narzędzia pozwalają bezpiecznie przechowywać i zarządzać nawet bardzo poufnymi informacjami, udostępniając je tylko wybranym podmiotom, np. inwestorom, doradcom finansowym, kancelariom prawnym, audytorom itd. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł