Garnitur sportowy.

0
(0)

Garnitury mogą być jednym z najczęściej noszonych ubiorów na ziemi. Codziennie widzimy mnóstwo osób które chcą podkreślić swój wygląd lub styl eleganckim ubiorem. Jest to częsty a nawet obowiązkowy strój polityków i prezenterów programów w telewizji, jednak nawet w pracy czy na studiach, spotkaniach służbowych czy w metrze – obserwujemy je wszędzie.

W dawnych czasach garnitury były postrzegane jako ubiór dzienny, nieformalny. Strój formalny był określeniem zarezerwowanym dla żakietów, surdutów, fraków i smokingów. Wraz z biegiem czasu i zmianami obyczajowymi, garnitury zyskały na statusie, stając się szeroko postrzegane jako opcja na ubiór wieczorowy. 

Garnitury mogą składać się z dwóch lub trzech elementów – marynarki, spodni i z opcjonalnej kamizelki. Tradycyjnym uzupełnieni stroju są buty lakierki, krawat i koszula. Myli się ten, kto myśli, że dobór garnituru jest prostym lub łatwym zadaniem. Rodzaj materiału, kolor, szerokość rękawów, rozcięcia z tyłu, kieszenie, wzory i nawet średnica użytych włókien –  możliwe wybory i kombinacje są nieograniczone. Trzeba też wziąć pod uwagę na jaką okazję planujemy włożyć garnitur a czasami nawet w co będzie ubrana nasza partnerka!

Rodzaje garniturów:

Garnitury możemy podzielić na 3 podstawowe rodzaje:

– Wieczorowe (wizytowe), cechujące się ciemnymi, stonowanymi kolorami marynarki i spodni. Podstawowe elementy muszą być wykonane z wełny, z dopuszczalnym dodatkiem jedwabiu, kaszmiru lub moheru dla uzyskania subtelnego błysku. Obowiązkowo – czarne buty i biała koszula.

-Dzienne (robocze), muszą zachować jednolitość koloru marynarki i spodni, zazwyczaj są to odcienie szarości, granatowe, ciemny niebieski i czerń. Główne elementy są wykonane z wełny lub flaneli wełnianej. Mamy jednakże większą swobodę w dodatkach, z dowolnością koloru koszuli, krawata i butów.

-I garnitury sportowe (również nazywane spacerowymi), które dają niemalże nieograniczoną swobodę wyboru w zakresie kroju, wzoru i koloru. Jest to równie prawdziwe w doborze materiału, wełna, len, sztruks i bawełna są mile widziane, jak i nawet dodatkowo użyte włókna elastyczne. Właśnie dzięki szerokiemu wachlarzowi wyborów, garnitur sportowy jest obecnie najpopularniejszym rodzajem.

Komfort i dopasowanie kluczem!

Możemy kierować się wieloma aspektami w doborze garnituru sportowego. Jaśniejsze kolory pomogą w cieplejszych dniach, lub oddadzą nastrój pozytywnego wydarzenia. Na wieczory, te ciemniejsze, granatowe lub nawet czarne można połączyć z koszulą o wyrazistym kolorze. Dobranie pasującego krawatu podkreśli istotność spotkania, a brak krawatu  zaprezentuje aktywność jak i zwiększy swobodę ruchów.  Najważniejsze – czuć się dobrze!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł