Intercyza — przejaw rozsądku czy nieufności?

0
(0)

Co do zasady po zawarciu związku małżeńskiego między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że od tej chwili małżonkowie pracują na wspólny majątek w trakcie trwania małżeństwa.

Czasem jednak partnerzy zamierzający wziąć ślub podejmują decyzję, iż w ich małżeństwie nie będzie wspólności, a rozdzielność majątkowa.

Okazuje się, że coraz więcej osób chce, aby w ich małżeństwie nie było wspólności majątkowej. Czy jest to przejaw braku zaufania, czy wręcz przeciwnie, rozsądku?

Intercyza przelicznikiem miłości?

Aby w naszym małżeństwie, które zamierzamy zawrzeć, obowiązywała rozdzielność, nie wystarczy jedynie solidna deklaracja. Obie strony powinny być co do tej kwestii zgodne, jednak oprócz zgody przyszłych małżonków należy także odwiedzić kancelarię notarialną.

To u notariusza zawiera się intercyzę, którą określana jest umowa wprowadzająca rozdzielność majątkową przed ślubem. Obowiązuje od chwili jej zawarcia i ma skutki jedynie na przyszłość.  Intercyza do niedawna oceniana była przez społeczeństwo bardzo surowo. Osoby, które podjęły decyzję o jej podpisaniu, uznawano za skąpych albo co gorsza, obawiających się, że współmałżonek będzie chciał ich ograbić.

Jej pejoratywne skojarzenie coraz częściej odchodzi w niepamięć, gdyż obecne realia życia sprawiają, że nie tylko boimy się dzielić swoim majątkiem z innymi, ale także zupełnie słusznie obawiamy się o jego przyszłość, zwłaszcza gdy jedno z przyszłych małżonków prowadzi działalność gospodarczą.

W takiej sytuacji z pewnością pomoże intercyza, choć nie stanie się lekiem na całe zło i wyrachowanych łowców majątku. 

Dlaczego warto zawrzeć intercyzę?

Zwykle biorąc ślub, nie zakładamy, że może zdarzyć się coś złego, małżeństwo nie przetrwa próby czasu czy po prostu zbankrutujemy. Jednak życie potrafi negatywnie zaskakiwać i z tych, chociażby przyczyn możemy potrzebować skutecznego zabezpieczenia majątku. W tym celu zawiera się przedślubną umowę, która definiuje układ stosunków majątkowych w małżeństwie. Intercyzę zawiera się przed ślubem, gdy jeszcze nie powstała wspólność majątkowa, jednak nie jest jedynym momentem na jej ustanowienie.

Rozdzielność majątkową małżonkowie mogą ustanowić również po zawarciu związku małżeńskiego. Jeśli są zgodni co do podjętej decyzji, podobnie jak w przypadku intercyzy, zawierają przed notariuszem umowę. Jednak tak jak przy intercyzie, także rozdzielność wprowadzona w trakcie małżeństwa obowiązuje od chwili jej zawarcia.

Oznacza to, że nie działa wstecz. Jeśli z różnych względów konieczne jest ustanowienie rozdzielności z wcześniejszą datą, nie pozostaje nam nic innego jak złożyć wniosek w tej sprawie do sądu. 

Jak przeprowadzić rozdzielność przed sądem?

Rozdzielność majątkowa ustanowiona sądownie to trudny i skomplikowany proces cywilny. Zwykle przyczyną decyzji o rozstrzygnięciu sprawy w sądzie jest wina małżonka w trwonieniu majątku wspólnego na skutek np. alkoholizmu czy hazardu.

Samodzielne prowadzenie tego rodzaju sprawy to bardzo żmudny i skomplikowany proces, który wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Z tych względów samodzielna reprezentacja może być zbyt dużym wyzwaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnego pełnomocnika, który zadba o nasze interesy podczas procesu.

Z dobrym prawnikiem od spraw rodzinnych możesz szybko skontaktować się przez stronę rozwod-warszawa.pl, gdzie znajdziesz profesjonalną pomoc prawną i wsparcie doświadczonego radcy prawnego od rozwodów.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł