Jak naprawić swój motocykl? Zobacz, jak szybko kupić części motocyklowe!

0
(0)

Każdy pasjonat motocykli wie, że im starszy sprzęt, tym częstsze będą jego naprawy.
Nawet jeśli regularnie dbasz o przeglądy techniczne i wymianę zużytych części, nigdy nie masz 100% gwarancji, że kolejny element nie ulegnie uszkodzeniu. Jak w takim razie naprawić swój motocykl, aby nie zrujnować swojego portfela? Zobacz poradnik i działaj!

Podróżowanie motocyklem to świetna forma spędzania wolnego czasu, ale i jednocześnie spora odpowiedzialność. Jeśli jeździsz pojazdem na dwóch kołach, musisz zadbać o jak najlepszy stan techniczny swojego motoru. Do tego potrzebne są przede wszystkim oryginalne części motocyklowe – bez nich nie będziesz w stanie naprawić swojego sprzętu.

Od czego zacząć naprawę motocykla? Krok po kroku

Zanim zaczniesz jakiekolwiek czynności serwisowe na własną rękę, upewnij się,
co tak naprawdę jest przyczyną usterki. Dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki, możesz przystąpić do właściwej naprawy motocykla. Podczas naprawiania sprzętu we własnym garażu:

 1. Zaopatrz się w oryginalne części motocyklowe i narzędzia, które pozwolą
  Ci na wykonanie niezbędnych prac.
 2. Pobierz instrukcję serwisową swojego motocykla, o ile jest dostępna. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie prace serwisowe wykonasz zgodnie z zaleceniami producenta.
 3. Po zakończeniu wymiany zużytych części upewnij się, że wszystkie podzespoły
  są na swoim miejscu i zostały prawidłowo zamontowane.

W samodzielnej naprawie motocykla kluczowa jest skrupulatna diagnostyka. Jeśli zaczniesz wymieniać części motocyklowe bez większej potrzeby, prawdopodobnie narazisz
się na wysokie koszty naprawy i to bez gwarancji, że usterka zostanie naprawiona.

Gdzie szukać części motocyklowych do swojego pojazdu?

Poszukiwania oryginalnych części mechanicznych do motocykli bywają bardziej skomplikowane wtedy, kiedy Twój sprzęt ma już kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat.
Im starszy motocykl, tym trudniej kupić nowe i oryginalne części np. silnikowe lub osprzęt.

Jest jednak kilka sposobów na poszukiwanie części do swojego motocykla i to z dużą skutecznością. Przed rozpoczęciem prac serwisowych przejrzyj:

 • ofertę sklepu internetowego z częściami motocyklowymi,
 • portale aukcyjne,
 • fora dyskusyjne dla motocyklistów,
 • social media np. marketplace.

Możesz też wybrać się na zlot motocyklowy, gdzie pasjonaci dwóch kółek często sprzedają części zamienne zalegające im w garażach. To dobry sposób na znalezienie części do swojego motocykla, szczególnie jeśli masz w garażu wyjątkowo rzadki, zabytkowy model.

Ile może kosztować serwis motocykla? Podsumowanie

Koszty samodzielnego serwisu motocykla zawsze są uzależniona od kilku czynników:
skala usterek, koszty zakupu części zamiennych oraz poziom skomplikowania prac serwisowych. Klasyczny serwis hamulców, wymiana oleju czy linki od gazu lub sprzęgła
to wydatek maksymalnie do kilkuset złotych.

Kiedy w grę wchodzi naprawa silnika lub układu elektrycznego – wtedy koszty znacznie rosną i mogą przekroczyć kwotę nawet kilku tysięcy złotych.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł