Męskie problemy z włosami: co stosować na poprawę kondycji włosów?

5
(1)

Na wypadanie włosów skarżą się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale to panowie częściej doświadczają zauważalnego przerzedzania się włosów. Przyczyny osłabienia cebulek włosowych u mężczyzn są różne i mogą mieć swoje źródło w nieodpowiedniej pielęgnacji, złej diecie i stresie. Niekiedy wypadanie włosów wynika z gospodarki hormonalnej i wówczas mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Sprawdź, jakie produkty pomagają mężczyznom wzmocnić włosy i poprawić ich ogólną kondycję!

Wypadanie włosów u mężczyzn – powszechny problem, którego nie warto lekceważyć

Kondycja włosów jest związana z funkcjonowaniem całego organizmu. Wypadanie włosów u mężczyzn bywa skutkiem braku witamin z grupy B, a także witamin A i E, ponadto może ono mieć związek z niedoborem żelaza, cynku, miedzi i krzemu. Coraz częściej przerzedzanie się włosów jest problemem mężczyzn, którzy mają stresującą pracę i są przemęczeni. W przypadku panów powyżej 25. roku życia powszechną przyczyną wzmożonego wypadania włosów jest wrażliwość mieszków włosów na DHT (dihydrotestosteron). Jest to hormon powstający z testosteronu, przez który mieszki włosowe zostają zminiaturyzowane i dochodzi do ich zaniku. Hormon ten wpływa też niekorzystnie na skórę głowy. Pobudza on pracę gruczołów łojowych, a trzeba pamiętać o tym, że nieleczony łojotok i towarzyszący mu tłusty łupież osłabia cebulki i nasila wypadanie włosów.

Odpowiedni szampon to podstawa

Aby ograniczyć problem z wypadaniem włosów, który wynika z oddziaływania DHT na mieszki włosowe, należy zadbać o to, aby jego produkcja została zahamowana. Jest to możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu specjalistycznych produktów do pielęgnacji włosów zawierających odpowiednie substancje, np. minoksydyl, prednizolon i Aminexil (opatentowany przez naukowców L’Oréal). Skuteczny szampon przeciw wypadaniu włosów może zawierać także witaminy, aminokwasy i mikropierwiastki, które poprawiają mikrokrążenie krwi, odżywiają cebulki i zwiększają ich przyczepność do włosów. Działają one też przeciwstarzeniowo na mieszki włosowe, więc przeciwdziałają skróceniu fazy wzrostu włosa. Dobre szampony przeciwdziałające wypadaniu włosów korzystnie wpływają również na łodygę włosa, przeciwdziałając jej przesuszeniu i łamliwości. 

Jak dbać o włosy, żeby nie wypadały?

Jeśli masz problem z wypadaniem włosów i zauważyłeś, że są one w kiepskiej kondycji, musisz wziąć pod uwagę różne czynniki. Zastanów się, czy Twoja dieta obfituje w witaminy i minerały – może warto sięgnąć po suplementy diety, które wzmocnią włosy? Nie myśl jednak, że stosując takie preparaty, można bezkarnie jeść produkty wysoko przetworzone i obfitujące w tłuszcze trans. Wpływają one negatywnie na cały organizm, w tym na gospodarkę hormonalną. 

Zwróć też uwagę na to, jak obchodzisz się z włosami. Wielu mężczyzn rezygnuje z regularnego stosowania szczotki i grzebienia, jednak dzięki nim można poprawić ukrwienie skóry głowy i tym samym wzmocnić cebulki, a także pozbyć się z włosów kurzu, roztoczy i łuszczącego się naskórka. Nie zapominaj o tym, że grzebień i szczotka do włosów powinny być utrzymywane w idealnej czystości.

Wypadanie włosów nie musi być Twoim zmartwieniem. Zacznij od zastosowania się do powyższych porad, a w przypadku braku wyraźnego wzmocnienia cebulek, skonsultuj się ze specjalistą, który może przeprowadzić szczegółowe badania stanu Twoich włosów. Zadbaj też o wygląd swojego zarostu –olejek do brody na pewno Ci się przyda!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł