Jakie powinny być krzesła biurowe?

0
(0)

Krzesło to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia miejsca pracy. Ma ono bezpośredni wpływ na postawę naszego ciała oraz nasze zdrowie. Długie siedzenie lub siedzenie na niewygodnym krześle poskutkuje bólem kręgosłupa, a w dalszej perspektywie może doprowadzić do wystąpienia wad postawy.

Krzesło to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia miejsca pracy. Ma ono bezpośredni wpływ na postawę naszego ciała oraz nasze zdrowie. Długie siedzenie lub siedzenie na niewygodnym krześle poskutkuje bólem kręgosłupa, a w dalszej perspektywie może doprowadzić do wystąpienia wad postawy. Dlatego warto zainwestować w komfortowe krzesła biurowe dopasowane do potrzeb osoby siedzącej. 

Jakie powinny być krzesła biurowe?

Odpowiednio dobrane krzesła biurowe zapobiegają bólom kręgosłupa, co przekłada się na większy komfort użytkowania. Co więcej, możemy w ten sposób uniknąć wad postawy.

Krzesła biurowe należy dopasować wysokość siedzenia do osoby, która będzie korzystać z danego krzesła. Takie dopasowanie pozwoli uniknąć bólu pleców oraz zakrzepicy żylnej spowodowanej długotrwałym uciskiem na tętnicę udową. Warto zatem wybrać krzesło z regulacją wysokości siedzenia.

Krzesła biurowe powinny także być ustawione w taki sposób, aby stopy swobodnie dotykały podłoża, a nogi – zgięte w kolanie – tworzyły kąt prosty. Krzesło biurowe powinny posiadać funkcję regulacji głębokości siedziska – umożliwia ona zdrowe podparcie ud na całej długości i zachowanie właściwej pozycji kręgosłupa piersiowego, szyjnego i lędźwiowego.

Bardzo ważne jest również to, czy dany model jest wyposażony w zagłówek z regulowaną wysokością. Pozwoli on na odciążenie ramion, głowy i kręgosłupa oraz zapobiegnie bólom karku i szyi.

Charakterystyka krzeseł biurowych

Istotne są także podłokietniki, które mają za zadanie utrzymać właściwą postawę ciała podczas wielogodzinnej pracy. Co więcej, mają odciążać górne partie kręgosłupa, barki oraz nadgarstki i zapobiegać pojawieniu się bólów stawów oraz mięśni. Podłokietniki powinny być regulowane i ustawione tak, aby ręka w łokciu tworzyła kąt 90 stopni, a przedramiona były wspierane na całej długości.

Krzesła biurowe powinny również mieć odpowiednie oparcie, które zapewni cyrkulację powietrza na właściwym poziomie. Szczególnie latem jest to ważne, ponieważ wysokie temperatury sprzyjają bardziej intensywnemu poceniu się, co skutkuje plamami na plecach. Przewiewne oparcie krzesła pomoże uniknąć tego problemu. Do bardzo popularnych oparć należą oparcia tapicerowane, które są wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i odporne na ścieranie. Innym popularnym oparciem jest oparcie pokryte siatką, która zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza i jest bardzo trwała – nie mechaci się, nie rozciąga się i nie niszczy.

Krzesła biurowe to nie jedyne meble biurowe, które należy dopasować do danego pracownika. Oprócz tego, należy zadbać o odpowiednie biurko. Dobrym wyborem będą biurka elektryczne, które można łatwo dostosować do wzrostu konkretnej osoby, i, które są wyposażone w różne przydatne funkcje, takie jak system antykolizyjny lub porty USB.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł