Kim jest Juliusz Machulski?

0
(0)

Pochodzi z Lublina z aktorskiej rodziny a urodził się w 1955 roku. Reżyser, który w swojej karierze popelnił wiele wspaniałych filmów i na zawsze zapisał się złotymi zgłoskami na nieboskłonie polskiej kinematografii. Wrażliwy, zabawny, z ogromnym dystancem do siebie i swojej sławy. Gdy wstaje od biurka to pragnie wybrać się albo do kina albo do egzotycznych krajów z klimatem przeciwnym do polskiego – bo jak mówi to jedyne czego w naszym kraju nie lubi. A tę sympatię do naszego narodu i dystans w wyśmiewaniu jego wad przejawił w wielu filmach i mamy nadzieję, że jeszcze w wielu pokaże.

Juliusz Machulski filmy. 

Czy można osiągnąć ogromny sukces dopiero debiutując i w dodatku mając tylko 26 lat obsadzając dodatkowo w głównej roli własnego ojca? Machulski pokazał, że można! Jego pierwszy film Vabank z 1981 roku podbił komercyjny rynek przyciągając do kin rekordowe ilości widzów. 

Fabuła sprytnie łączyła kryminał z komedią a Jan Pyrkosz, którego dziś znamy głównie z M jak Ilość świecił tam talentem aktorskim z partnerującym mu Machulskim seniorem. Film mimo że zebrał mieszane recenzje jednak większość krytyków doceniała pomysłowość reżysera w prowadzeniu fabuły i aktorów. Recenzje nie powstrzymały Juliusza Machulskiego przed wyreżyserowaniem kontynuacji czyli Vabank 2. Film nakręcono w całości w Łodzi i tym razem osiągnąl spory sukces a w polskiej telewizji jest puszczany co jakiś czas do dnia dzisiejszego. 

Czasy Seksmisji i kolejnych tryumfów. 

Artysta odpowiada też za powstanie legendarnej komedii science-fiction „Seksmisji” z Jerzym Sthurem i Olgierdem Lukaszewiczem, których kariery wystrzeliły jak z procy po tym występie. Fabuły raczej przedstawiać nikomu nie trzeba, teksty są cytowane nawet dziś a i uwaga panowie! Akcja filmu rozgrywała się w 2044 roku więc wszystko jeszcze przed nami w kwestii radykalnych przemian społecznych ;). Z innych perełek Machulskiego nie można pominąć Kilera i Kilerów dwóch. Obie komedie wyprodukowane przez studio filmowe „Zebra” należące do… samego Machulskiego! Oprócz talentu nie można Machulskiemu juniorowi odmówić też żyłki biznesowej. Oba filmy ponownie biły rekordy oglądalności, umocniły pozycję Cezarego Pazury jako aktora komediowego (za rolę Killera przyznano mu pierwszą złotą kaczkę). Inna obowiązkową pozycją jest „Vinci” czyli kolejna komedia kryminalna z Szycem jako głównym antybohaterem, któremu kibicujemy przez cały seans. Nie da się bowiem nie lubić postaci tworzonych przez Machulskiego. Nie ważne czy są niemoralnymi spryciarzami, gapowatymi taksówkarzami czy sprytnymi złodziejami, za każdym razem trzymamy za nich kciuki całkowicie pochłonięci przez historię, którą opowiada nam reżyser. 

Juliusz Machulski – dzieci i życie prywatne.

Życie prywatne twórcy jest równie bogate co jego filmografia. Był trzykrotnie żonaty – najpierw z aktorką Bożeną Stryjkówną, później z modelką rosyjskiego pochodzenia Luizą Machulską. Ostatnie małżeństwo zawarł z dekoratorką wnętrz i kostiumolog teatralną Ewą Machulską dawniej Eysmont, trwa już od dwudziestu lat i na szczęście końca nie widać. Artysta doczekał się tylko jednego dziecka – córki Marii Machulskiej -Le Méné. Wraz z córką wydał pamiętnik w formie felietonów zatytułowany Hitman, do którego Maria przygotowała ilustracje. Machulski podkreślał, że jest to wspólne dzieło i bardzo cieszył się z możliwości współpracy nad czymś osobistym z jedną z najbliższych mu osób.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł