Dolegliwości stawów bywają niezwykle uciążliwe i potrafią skutecznie utrudnić codzienne życie. Ich wyleczenie często także nie należy do najprostszych. Chociaż kojarzone z podeszłym wiekiem, problemy ze stawami mogą dotyczyć każdego. Nie zawsze jednak konieczny jest inwazyjny zabieg, zamiast tego często pomóc może także precyzyjnie podany kwas hialuronowy. Co to za substancja i jak może wspomóc stawy? Jak wygląda zabieg z jej użyciem? O tym w poniższym artykule.
Co to jest kwas hialuronowy i jakie ma właściwości?
Kwas hialuronowy występuje obficie w ciele człowieka, ale także w obrębie niemal wszystkich innych organizmów. U ludzi odpowiada między innymi za sprężystość skóry i z czasem, gdy zaczyna go ubywać, pojawiają się zmarszczki. Z tego powodu jest to związek bardzo powszechnie stosowany w medycynie estetycznej. Używa się go także do produkcji kropli do oczu, gdyż zapewnia im odpowiednie nawilżenie.
Ważną funkcję kwas hialuronowy pełni również w obrębie stawów. Stanowi ważny składnik tzw. mazi stawowej, która odpowiada za zmniejszanie tarcia w jego obrębie. Także tutaj ilość kwasu z wiekiem maleje, co prowadzi do zwiększonego tarcia i tym samym dolegliwości bólowych. Jest to jeden z powodów, dla których kuracja stawów z użyciem preparatów zawierających kwas hialuronowy może być bardzo skuteczna.
Jak kwas hialuronowy wpływa na stawy? Kiedy może pomóc?
Funkcjonowanie kwasu hialuronowego w obrębie stawów polega przede wszystkim na redukcji tarcia, ale też rozprowadzaniu substancji odżywczych. Ubytki kwasu hialuronowego w stawach można jednak uzupełniać z użyciem precyzyjnej iniekcji odpowiednio przygotowanego preparatu bezpośrednio do jamy stawowej – zabieg taki występuje pod nazwą wiskosuplementacji. Jeśli chodzi o kwas hialuronowy na stawy, zastrzyki powinny być wykonywane przez profesjonalistę, który dobierze odpowiednie stężenie i inne parametry środka zawierającego omawianą substancję – u każdego pacjenta braki i uszkodzenia stawu mogą wymagać innych dawek. Nieco inna będzie także procedura w zależności od lokalizacji danego stawu.
Kwas hialuronowy do kolana
Stawy kolanowe są jednym z najczęstszych miejsc, gdzie występują problemy z rozrzedzeniem się kwasu hialuronowego w stawach. Częstym schorzeniem jest też choroba zwyrodnieniowa stawów, która prowadzi do coraz rozleglejszych uszkodzeń w okolicy chrząstki stawowej. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w kolano może nawilżyć powierzchnie stawowe i tym samym zmniejszyć tarcie, a ponadto wspomagana jest amortyzacja obciążeń przenoszonych na stawy. Efektem jest złagodzenie obrzęków i ulga w bólu.
Kwas hialuronowy na biodro
Iniekcja kwasu hialuronowego w biodro działa w podobny sposób do tej przeprowadzanej na kolanie. Tutaj jednak szczególne znaczenie ma działanie amortyzujące kwasu hialuronowego – w końcu stawy biodrowe przyjmują na siebie stałe duże obciążenia.
Kwas hialuronowy w bark
Choroba zwyrodnieniowa w obrębie stawu barkowo-obojczykowego może być szczególnie uciążliwa ze względu na uczucie sztywności i ograniczoną ruchomość rąk. Zastosowany kwas hialuronowy na stawy w barkach może tym samym znacznie poprawić jakość codziennego funkcjonowania.
Kwas hialuronowy na nadgarstki
Podobnie jak w przypadku barku, ograniczone, powodujące ból poruszanie nadgarstkami znacznie utrudnia życie. Dodatkowo nadgarstki mając duży zakres ruchu są niezbędne w niemal wszystkich wykonywanych przez nas czynnościach, zatem kwas hialuronowy może przynieść w takim przypadku ogromną ulgę.
Jak wygląda zabieg iniekcji dostawowych kwasu hialuronowego?
Zabieg iniekcji kwasu hialuronowego nie jest skomplikowany, lecz dobranie odpowiedniego preparatu zawierającego kwas hialuronowy, zastrzyki i późniejsze konsultacje muszą być przeprowadzone przez profesjonalistę. Nie ma potrzeby przygotowań do zabiegu. Podanie kwasu hialuronowego jest poprzedzone odkażeniem miejsca wkłucia i podaniem środka znieczulającego. Tym samym zabieg jest całkowicie bezbolesny. Jedynym zauważalnym ograniczeniem jest konieczność unikania znacznego wysiłku przez około 2 dni po zabiegu.
Czy iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego są bezpieczne? Jak długo utrzymuje się efekt?
Zabieg wiskosuplementacji jest dla większości pacjentów bezpieczny i rzadko powoduje skutki uboczne. Tak jak w przypadku wielu innych zabiegów, istnieją pewne przeciwwskazania:
- uczulenie na kwas hialuronowy.
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
- implant stawu,
- choroby zapalne lub aktywna infekcja.
Przed zabiegiem należy także poinformować lekarza o ewentualnym przyjmowaniu leków, które mogą zmniejszać krzepliwość krwi.
Zdarza się, że suplementy, fizjoterapia, a czasami nawet inwazyjne zabiegi nie pomagają przy problemach ze stawami. W takich wypadkach często jedyną skuteczną metodą okazuje się iniekcja kwasu hialuronowego. Zwiększenie lepkości i elastyczności mazi stawowej zwykle skutecznie wspiera rekonwalescencję przy chorobach stawów, zwiększa ich ruchomość, łagodzi ból. Co ważne efekty wstrzyknięcia utrzymują się przez długi, choć różny u każdej osoby czas – od około 6 do 18 miesięcy. Taka kuracja może być zatem nie tylko skuteczna, ale też przynosić ulgę na długo.