Na czym polega Doppler tętnic szyjnych?

0
(0)

Badanie ultrasonograficzne Doppler, znane również jako USG Doppler, jest kluczowym narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym w medycynie. Wykorzystuje się je do badania wielu narządów, w tym tętnic szyjnych. Kiedy stosowany jest Doppler tętnic szyjnych, jak wygląda przebieg tego badania i kiedy powinniśmy się mu poddać?

Co to jest USG Doppler?

USG Doppler to niezwykle przydatne narzędzie diagnostyczne, które wykorzystuje tzw. efekt Dopplera, polegający na odbijaniu się fal ultradźwiękowych od krwinek w naczyniach krwionośnych. Doppler wykorzystywany jest przede wszystkim do wykrywania chorób układu krwionośnego, takich jak zakrzepy i tętniaki, niewydolność żylną bądź wady serca i jego zastawek. Badanie to umożliwia lekarzom uzyskanie istotnych informacji na temat struktury tętnic i żył, ich ogólnego stanu, przepływu krwi oraz ewentualnych zaburzeń. Do najczęściej przeprowadzanych badań zalicza się USG żył szyjnych, Doppler żył kończyn dolnych czy Doppler tętnic trzewnych.

Jak wygląda badanie USG Doppler tętnic szyjnych?

Podczas badania USG tętnic szyjnych pacjent zwykle leży na plecach, a lekarz nakłada na skórę żel, który umożliwia przepływ ultradźwięków. Podczas badania lekarz może poprosić o odchylenie głowy do tyłu dla ułatwienia dostępu do interesującego go obszaru. Następnie specjalistyczna głowica ultrasonograficzna jest przesuwana po skórze w obszarze szyi. Głowica ta wysyła fale dźwiękowe, które odbijają się od krwi krążącej w tętnicach szyjnych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu przepływu krwi oraz pomiar prędkości tego przepływu. Głowice najpierw przykłada się z jednej, a potem z drugiej strony szyi. Całość trwa zwykle maksymalnie kwadrans i nie wymaga znieczulenia lub dłuższego pozostania w przychodni po badaniu.

Kiedy udać się na USG Doppler?

Doppler tętnic szyjnych jest zazwyczaj zalecane w przypadku podejrzenia chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca tętnic szyjnych czy zakrzepica żył szyjnych. Objawy, które mogą wskazywać na konieczność wykonania tego badania, to m.in. zawroty i bóle głowy, zasłabnięcia czy zaburzenia równowagi. Wskazania do USG Doppler mogą być również postawione na podstawie wyników innych badań diagnostycznych, takich jak badania krwi czy badania fizykalne. Warto pamiętać o grupach podwyższonego ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia – mężczyznach, palaczach czy osobach z nadwagą. Jeśli należymy do tych grup, warto zainteresować się profilaktycznym badaniem USG Doppler tętnic szyjnych.

Jak przygotować się do USG Doppler?

Przygotowanie do badania USG Doppler zazwyczaj jest stosunkowo proste. Zaleca się noszenie luźnych ubrań, które można łatwo zdjąć w celu odsłonięcia obszaru szyi. Przed badaniem nie ma potrzeby specjalnego postępowania dietetycznego ani rezygnacji z przyjmowania leków. Jednakże w przypadku stosowania leków rozrzedzających krew lub leków przeciwpłytkowych, warto poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem badania. Nie zapomnijmy też o dowodzie tożsamości.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł