Przygotowanie pojazdu na sezon letni: wymiana i dobór opon

0
(0)

Wybór właściwych opon letnich ma ogromne znaczenie nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. W tym artykule opisaliśmy, czym charakteryzuje się ogumienie letnie i jak przygotować się do nadchodzącego sezonu. Podpowiemy również, na co zwracać uwagę przy zakupie nowego kompletu i kiedy najlepiej go założyć.

Dlaczego warto zainwestować w opony letnie?

W okresie letnim wysokie temperatury sprawiają, że asfalt na drogach jest mocno rozgrzany. Powszechnym zjawiskiem są również burze, które mogą nieść za sobą ulewne opady deszczu. Dlatego ogumienie musi być odpowiednio dopasowane do takich warunków, aby zagwarantować optymalny poziom bezpieczeństwa.

W odróżnieniu od opon zimowych, opony letnie są zazwyczaj wykonane z twardych mieszanek, takich jak na przykład Red Chilli stosowany przez firmę Continental. Dzięki temu stabilniej trzymają się drogi w gorące dni i nie ulegają nadmiernemu zużyciu, co sprawia, że mogą służyć przez kilka sezonów. Charakterystyczne dla tych produktów są też szerokie rowki, które niezwykle wydajnie odprowadzają wodę, redukując ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Bezpośrednio wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach. Odpowiednia konstrukcja niesie za sobą także inne zalety. Należą do nich wyższy komfort jazdy, wynikający z niższego poziomu generowanego hałasu, oraz niewielkie opory toczenia, redukujące spalanie paliwa.

Niektórzy kierowcy decydują się na modele wielosezonowe. To ogumienie, którego można używać przez cały rok. Trzeba być jednak świadomym, że taka uniwersalność wiąże się z różnymi kompromisami. W związku z tym nie zapewnią tak dobrej przyczepności, jak wersje sezonowe. Są też głośniejsze od opon letnich oraz generują wyższe opory toczenia. W dodatku ich cena często jest nieco wyższa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

Kupując komplet nowych opon letnich, należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru, pasującego do felgi. Niemniej istotne są także parametry takie, jak indeks prędkości i nośności. Określają one, z jaką maksymalną prędkością można poruszać się na danej oponie oraz największe dopuszczalne obciążanie. Warto mieć to na względzie, zwłaszcza w przypadku kierowców poruszających się masywnymi autami.

Ważną kwestię stanowi również producent. Znane marki premium oferują ogumienie tworzone z najlepszych mieszanek gumowych oraz są wyposażone w najnowocześniejsze technologie. Dzięki temu gwarantuje doskonałe parametry jezdne. Wiąże się to jednak z wysoką ceną. Dla osób, które chcą cieszyć się dobrymi osiągami, a jednocześnie nie dysponują dużym budżetem, odpowiednie będą modele z klasy średniej. Kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić, a przy tym jeżdżą mało i spokojnie, mogą natomiast wybierać spośród licznych ofert producentów reprezentujących segment ekonomiczny.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Warto zwrócić uwagę na odpowiedni moment do przejścia z opon zimowych na letnie. Najlepiej decydować się na to wtedy, kiedy średnie dobowe temperatury będą wynosiły od 7°C wzwyż. Ryzyko opadów śniegu jest już wówczas naprawdę znikome, a z tygodnia na tydzień robi się coraz cieplej.

Najbezpieczniej zlecać usługę wymiany w profesjonalnych serwisach. W koszt usługi będzie wówczas wliczone także wyważanie, które odgrywa dużą rolę w kwestii komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Ponadto wpływa również na odpowiednie, równomierne zużywanie się opon.

Materiał partnera.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł