Seria książek Cormoran Strike – nie oderwiesz się od lektury!

0
(0)

Cykl o Cormoranie Strike’u to jedna z najbardziej poczytnych współczesnych serii kryminalnych. Doczekał się serialowej adaptacji zrealizowanej dla stacji BBC, a kolejne tomy wciąż są wydawane. O czym właściwie jest seria o Cormoranie Strike’u i dlaczego powinieneś sięgnąć po te tytuły, zwłaszcza jeśli jesteś fanem kryminałów? Podpowiadamy!

Seria książek o Cormoranie Strike’u

Pierwszy tom serii pojawił się w roku 2013. Od tego czasu wydano kolejnych 6 książek z serii, ale nic nie wskazuje na to, aby był to zakończony cykl – sama autorka twierdzi, że chciałaby napisać jeszcze przynajmniej kilka. Piszemy autorka, bo pod męskim pseudonimem Robert Galbraith ukrywa się sama J. K. Rowling – znana brytyjska pisarka, twórczyni bestsellerowej serii książek o Harrym Potterze.

W serii Cormoran Strike książki można czytać zgodnie z kolejnością ich wydania, albo zupełnie dowolnie, bowiem cykl nie stanowi całej, spójnej historii. Detektyw Cormoran Strike w poszczególnych tomach rozwiązuje szereg różnych zagadek, a wszystkie książki łączy przede wszystkim właśnie jego postać.

Cormoran Strike – prywatny detektyw z wojenną przeszłością

Cormoran Strike nie miał łatwej przeszłości. Po tym, jak w ataku bombowym w Afganistanie stracił prawą nogę, z jednej strony tęskni za wojskiem, z drugiej strony boi się, że zostanie umieszczony w zakładzie psychiatrycznym. Kariera prywatnego detektywa jest jego odskocznią i pozwala mu uciec w pracę od trudnych myśli i emocji.

Życie prywatne detektywa Strike’a również nie układa się zbyt pomyślnie. Czytelnik poznaje go chwilę po tym, jak rozstał się ze swoją wieloletnią partnerką i narzeczoną, Charlotte Campbell, która niedługo po ich rozstaniu, zaręczyła się ze swoim byłym chłopakiem. Choć detektyw nie ma zbyt wielu bliskich mu osób, jest mocno związany ze swoją przyrodnią siostrą, Lucy, z którą dorastał. Ich wspólna matka zmarła kilka lat wcześniej, a jej śmierć sprawiła, że Cormoran Strike porzucił studia na Oxfordzie i wstąpił do armii.

Jaka jest fabuła książek z serii Cormoran Strike?

Cykl książek o prywatnym detektywie Cormoranie Strike’u zaczyna się – oczywiście – od sprawy kryminalnej. W tomie “Wołanie kukułki” Strike zostaje zatrudniony przez Johna Bristowa, brata znanej modelki Luli Landry, która trzy miesiąca wcześniej wypadła przez balkon. Wszyscy, łącznie z policją, twierdzą, że to było samobójstwo, jednak Bristow zupełnie nie wierzy w takie wyjaśnienie tej sprawy. Strike obiecuje przyjrzeć się tej historii. Jednocześnie nawiązuje współpracę z Robin Ellacot, która początkowo ma być jego sekretarką, szybko jednak okazuje się, że jest bardziej kompetentna, niż Strike przypuszczał. Od tego momentu Robin zostaje jego partnerką nie tylko w tej, ale również w każdej kolejnej badanej sprawie.

Drugi tom serii, “Jedwabnik”, ma miejsce kilka miesięcy po zakończeniu sprawy z “Wołania kukułki”. Tym razem Strike zostaje zatrudniony przez Leonorę Quine, żonę niegdyś znanego, teraz raczej zapomnianego pisarza, który od kilku dni nie daje znaku życia. W trakcie śledztwa okazuje się, że zniknięcie męża kobiety może mieć podłoże kryminalne, był on bowiem w trakcie pisania książki, która w dość jadowity sposób opisuje jego bliższych i dalszych znajomych.

Chcesz wiedzieć, co będzie dalej? Odpowiedź na te zagadki kryminalne oraz wiele innych znajdziesz w książkach z cyklu o Cormoranie Strike’u!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł