Ubezpieczenie auta – jak porównywać oferty by wyjść na swoje?

0
(0)

Ubezpieczenia samochodu to temat niechętnie podejmowany przez kierowców, a przecież bez podstawowego ubezpieczenia nie można poruszać się legalnie po drogach. Kiedy warto wyjść poza standardowe ubezpieczenie OC? Jak działa ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków? Dlaczego warto sprawdzić cenę swojego ubezpieczenia w porównywarce ubezpieczeń?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu jest kluczowym elementem ochrony finansowej kierowcy. Chroni ono przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z szkodami materialnymi lub osobowymi wyrządzonymi osobom trzecim w wyniku wypadku drogowego. Ubezpieczenie to zazwyczaj obejmuje pokrycie szkód wyrządzonych pojazdem ubezpieczonym. Dla posiadaczy pojazdów mechanicznych to podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

Koszt ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej samochodu zależy od wielu czynników, w tym od historii kierowcy, typu i wieku pojazdu, a także jego mocy oraz obszaru, w którym będzie eksploatowany. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę także różne zniżki, takie jak bezszkodowa jazda, które mogą obniżyć składkę. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej kierowca może czuć się pewniej na drodze, wiedząc, że w razie wypadku nie będzie musiał pokrywać kosztów szkód z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie OC i AC – jak działa łączony pakiet ubezpieczeń?

Ubezpieczenie AC (autocasco) w przeciwieństwie do OC jest dobrowolne i zapewnia ochronę dla posiadacza pojazdu w przypadku różnego rodzaju szkód, niezależnie od winy. Obejmuje ono m.in. naprawę lub wymianę samochodu w przypadku uszkodzenia w wyniku wypadku, kradzieży pojazdu, działania sił przyrody czy zdarzeń losowych. Ubezpieczenie AC daje większą elastyczność i pewność posiadaczowi pojazdu, chroniąc go przed nieprzewidzianymi wydatkami związanymi ze szkodami.

Ubezpieczenie AC może być rozszerzone o dodatkowe opcje, takie jak Assistance, czyli pomoc drogowa, ubezpieczenie od szkód mechanicznych, czy ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu. Każdy ubezpieczyciel określa warunki w dodatkowego ubezpieczenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zwykle proponowana jest wersja standard i rozszerzona. W pełnym wariancie autocasco, oprócz rekompensaty szkód powstałych nie z winy właściciela polisy, można też liczyć na wypłatę odszkodowania m.in. przy uszkodzeniu spowodowanym przez kierowcę czy osoby trzecie.

Kiedy zdecydować się na rozszerzenie ubezpieczenia OC o AC?

Zakup dodatkowej polisy AC pozwoli uchronić się przed niespodziewanymi wydatkami i skutkami zniszczeń, na które często nie mamy żadnego wpływu. Dotyczy to między innymi skutków groźnych warunków atmosferycznych, takich jak grad czy wiatr, szczególnie jeśli auto jest garażowane pod chmurką. Ubezpieczenie AC to gwarancja bezpieczeństwa, gdy parkujesz samochód w niebezpiecznej okolicy lub zostawiasz go na noc na ulicy. Gdy w Twojej okolicy często dochodzi do aktów wandalizmu i kradzieży, autocasco pozwoli odzyskać włożone w naprawę samochodu środki lub sam ubezpieczyciel rozliczy się z warsztatem. Także gdy samochód jest narażony na uszkodzenia ze względu na pracę, jaką w nim wykonujesz, powinieneś przemyśleć zakup polisy AC.

Dodatkowe ubezpieczenie auta – NNW i Assistance

Ubezpieczenie samochodu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku obrażeń ciała lub śmierci kierowcy i pasażerów w wyniku wypadku drogowego. W przypadku takiego wypadku, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie zgodnie z warunkami polisy, które mogą obejmować koszty leczenia, rentę lub świadczenie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także wypłatę z tytułu śmierci. Wysokość świadczenia zależy od zakresu i warunków polisy, dlatego warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy ubezpieczenia przed jej podpisaniem. Z kolei ubezpieczenie Assistance samochodu zapewnia pomoc w przypadku awarii lub wypadku na drodze. Korzyści obejmują pomoc drogową, holowanie pojazdu, naprawę na miejscu, dostarczenie paliwa w razie pustego baku, oraz wsparcie w przypadku utraty kluczyków lub problemów z oponami. To zapewnia spokój i bezpieczeństwo podróży.

Porównanie ofert ubezpieczenia OC, AC i innych

Porównywarki ubezpieczeń to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto szuka oszczędności przy dokonywaniu niezbędnych wydatków. To o wiele więcej niż tylko kalkulator ubezpieczeń – to zestaw nawet kilkunastu kalkulatorów różnych serwisów, dzięki którym na jednej stronie możesz wyliczyć minimalną cenę za daną polisę. Dla właściciela pojazdu oznacza to oszczędności nawet do kilkuset złotych w porównaniu ze swoją starą polisą na przykład na ubezpieczenie OC samochodu. Lepsze porównywarki pozwalają także dopasować przy wyszukiwaniu zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb. Na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/ znajdziesz najszerszy zakres ofert od większości towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo wprowadzanych danych oraz kontakt do realnych agentów ubezpieczeniowych, gotowych odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł