Zapalenia pęcherza u mężczyzn – objawy i sposoby radzenia sobie z problemem

0
(0)

Większości osób zapalenie pęcherza moczowego kojarzy się głównie z kobietami i to w artykułach poświęconych kobietom mówi się o tym najwięcej. Tym bardziej trzeba mieć świadomość tego, że to absolutnie nie jest problem tylko kobiecy! Zapalenie może dotknąć każdej płci i jest równie nieprzyjemne co do objawów, jak i wymaga szybkiego leczenia. Tego problemu nie wolno lekceważyć!

Jak dostaje się zapalenia pęcherza u mężczyzn?

Chociaż choroba ta pojawia się u mężczyzn rzadziej niż u kobiet, to jest równie co u nich uciążliwa, a nierzadko nawet bardziej. Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

  • Ból przy oddawaniu moczu oraz pieczenie. Uczucie to jest wyjątkowo nieprzyjemne i sprawia, że każda oddawana kropla jest intensywnie
  • odczuwana i nie pozwala wysikać się do końca.
  • Parcie na pęcherz i częstsza niż zwykle potrzeba oddawania moczu
  • Krwiomocz, czyli pojawienie się w moczu wyraźnych, czerwonych przebarwień.
  • Zmętnienie moczu
  • Ból w podbrzuszu
  • Bol i pieczenie w trakcie zbliżeń seksualnych

Warto wiedzieć, że przed pięćdziesiątką zapalenie pęcherza u mężczyzn pojawia się znacznie rzadziej, a ryzyko jego nawrotów po 50-tce zdecydowanie rośnie. Dyskomfort związany jest z przerostem prostaty, nowotworami, cukrzycą, ale i kamica nerkową. Na rozwój zapalenia może też wpływać zmniejszenie się poziomu higieny osobistej i dbałości o siebie: to sprzyja rozwojowi zakażenia.

Co zaradzić na zapalenia pęcherza u mężczyzn?

Istnieją dwa podstawowe typy radzenia sobie z tym problemem. Pierwsze to metody domowe, a drugi farmakologiczne. Domowe opcje, które powinny złagodzić przebieg choroby to m.in. picie moczopędnych i zarazem silnie odkażających ziół, sięganie po soki z żurawiną oraz zintensyfikowanie jedzenia produktów z dużą zawartością witaminy C. W tym ostatnim przypadku nie należy jednak przesadzać, tak by nie doprowadzić przy okazji do niepożądanego przedawkowania.

Metody farmakologiczne to sprawdzone leki, również te bez recepty. Idealnie sprawdzi się furagina skuteczna do walki z zakażeniami pochodzenia bakteryjnego oraz zapobiegająca chorobom związanym z pałeczkami okrężnicy tzw. E-coli. Pierwsze efekty przyjmowania furaginy i tym samym złagodzenie objawów męskiego zapalenia pęcherza odczuje się już pod dwóch, czasem trzech dniach jej stosowania. Tu jednak ograniczenie do brania furaginy mają osoby chore na cukrzycę i te, których nerki nie są wystarczająco wydolne.

Ważne: przy podejrzeniu posiadania zapalenia pęcherza, lekarze radzą się powstrzymać od stosunków cielesnych z partnerką/partnerem, ponieważ bakterie są wówczas przekazywane z jednej osoby na drugą.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł