Pałki teleskopowe – rodzaje, działanie, legalność

5
(1)

W świecie narzędzi obronnych pałka teleskopowa zyskała uznanie jako kompaktowe, ale skuteczne narzędzie do samoobrony i utrzymania porządku. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie są jej rodzaje, jak działa i czy można ją legalnie posiadać? Więcej dowiesz się z naszego tekstu

Rodzaje pałek teleskopowych

Pałki teleskopowe dzielą się na różne modele w zależności od użytych materiałów, długości, a także funkcji dodatkowych:

  • Standardowe pałki teleskopowe: Najbardziej powszechne, składają się z dwóch lub trzech segmentów, które można wysuwać i chować. Niektóre posiadają przycisk do automatycznego składania i rozkładania. 
  • Pałki z funkcją elektryzującą: Oprócz klasycznych funkcji pałki, posiadają możliwość rażenia przeciwnika prądem.
  • Pałki ze wbudowaną latarką: Idealne do pracy w nocy lub w miejscach o słabym oświetleniu.
  • Pałki mogą się również różnić długością po rozłożeniu, która najczęściej wynosi 17, 21 lub 26 cali.

Działanie pałki teleskopowej

Mechanizm działania pałki teleskopowej opiera się na zasadzie segmentów, które można wysunąć i zablokować. Dzięki temu pałka może być kompaktowo przechowywana, a w razie potrzeby szybko rozłożona do pełnej długości. Większość pałek teleskopowych otwiera się poprzez energiczne wymachiwanie, a zamyka poprzez naciskanie końcówką pałki o twardą powierzchnię – nie potrzeba do tego wiele siły. Ponadto w niektórych wypadkach istnieje przycisk, który automatycznie rozłoży pałkę, co znacząco ułatwia działanie. 

Legalność pałek teleskopowych

W Polsce pałki teleskopowe nie są traktowane jako broń i do ich posiadania nie jest wymagane zezwolenie. Według zapisów ustawy o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r pałka teleskopowa nie jest bronią białą. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak pałka jest wykonana, tj. zakończona, ponieważ jako broń ustawodawca uznaje pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału. Należy jednak pamiętać, iż pałka teleskopowa jest przeznaczona do samoobrony w przypadku osób cywilnych. W regularnych działaniach mogę je stosować służby na mocy odrębnych przepisów. 

Jak wybrać pałkę teleskopową? 

Wybierając pałkę, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów i funkcjonalność. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto być odpowiedzialnym właścicielem i używać pałki teleskopowej zgodnie z prawem i tylko w sytuacjach, gdy jest to absolutnie konieczne. W ofercie sklepu bron.pl (https://www.bron.pl/) znajdują się kilkanaście rodzajów tego typu akcesoriów. Jedną z nich jest model GUARD Snake o długości 21 cali (533 mm), która została wykonana z odpornych na uszkodzenie i skrzywienie stalowych, hartowanych elementów, dzięki czemu jest trwała, mocna i niezawodna. Jednocześnie jej rękojeść została pokryta antypoślizgową gumą z dodatkowym ryflowaniem poprawiającym chwyt i ułatwiającym operowanie pałką podczas interwencji. Po złożeniu pałka ma zaledwie 21 cm i w połączeniu z pokrowcem z mocowaniem do pasa pozwala na wygodne przenoszenie pałki. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł